Χάλκινο μετάλλιο με ατομικό ρεκόρ για τον Τσίτσο

Ημερομηνία:  21 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του ακοντισμού κατέκτησε ο Δημήτρης Τσίτσος σημειώνοντας παράλληλα και ατομικό ρεκόρ, στην τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Μπορός.

Ο 19χρονος αθλητής μπήκε από την πρώτη βολή στην υπόθεση μετάλλια, αφού έστειλε το ακόντιο στα 77,79 μ. και ξεπέρασε τον εαυτό του. Ο Τσίτσος ταξίδεψε στο Μπορός με 72,91 μ. και θα φύγει από τη Σουηδία έχοντας νωρίτερα βελτιώσει δύο φορές το ρεκόρ, αφού εκτός από την επίδοση του τελικού είχε πετύχει 75,62 μ. στον προκριματικό. Ο αθλητής μας έκανε εξαιρετική εμφάνιση και φρόντισε να θέσει από την πρώτη βολή υποψηφιότητα για μετάλλιο, προκειμένου να φρενάρει την πορεία των αντιπάλων του. Νικητής στο σημερινό αγώνα ήταν ο Ελβετός Σιμόν Βιέλαντ που πέτυχε εθνικό ρεκόρ με 79,44 μ. συντρίβοντας το ρεκόρ του, το οποίο ήταν 73,07 μ., από φέτος. Τον εαυτό του ξεπέρασε και ο Λετονός Σουντάζ που έστειλε το ακόντιο στα 79,23 μ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Μάλιστα ο 19χρονος μπήκε ως το φαβορί στον αγώνα, καθώς είχε την καλύτερη επίδοση. Ο Τσίτσος στις υπόλοιπες βολές του σημείωσε τις εξής επιδόσεις: 70,49μ., 73,39 μ., 66,59 μ., άφησε την 5η βολή και στην έκτη πέτυχε 75,12 μέτρα. Ο Τσίτσος έχασε την περσινή σεζόν εξαιτίας σοβαρού τραυματισμού στον ώμο, ωστόσο κατάφερε να αφήσει πίσω του τα προβλήματα και παράλληλα να ανακτίσει το χαμένο έδαφος.

Η Ελλάδα με το μετάλλιο του Τσίτσου έφτασε τα τρία στη διοργάνωση και τα 27 στην ιστορία του θεσμού. Η χώρα μας κατακτά το τρίτο της μετάλλιο στον ακοντισμό Εφήβων, αφού στο παρελθόν νικητές έχουν αναδειχθεί οι Πολύμερος (1993) και Σμαλιός (2005).

"Περίμενα μια επίδοση αυτού του επιπέδου, γιατί ήξερα πως μπορώ να ρίξω πάνω από τα 75 μέτρα. Είμαι χαρούμενος που κατάφερα να βγάλω αυτή τη βολή σε αυτή τη διοργάνωση. Αυτή είναι η πρώτη μου συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση κι έτσι είμαι πολύ χαρούμενος που κατάφερα να τη συνδυάσω με ένα μετάλλιο για την χώρα μου", είπε ο αθλητής από τα Γιαννιτσά μετά το τέλος του αγώνα του. Η απονομή του ακοντισμού θα γίνει το απόγευμα.