Παγκόσμιο Κύπελλο Πίζας: Έκτος ο Πάνος Τριανταφύλλου στη σπάθη

Ημερομηνία:  10 Μαρτίου 2018 Συγγραφέας:

Την 6η θέση στη σπάθη κατηγορίας Β` κατέλαβε ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο που πραγματοποιείται στην Πίζα της Ιταλίας. Ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, ήταν τρίτος στον γύρο κατάταξης με απολογισμό τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες.

Στον γύρο των «16» νίκησε 15-9 τον Γάλλο Σεκέ, όμως στα προημιτελικά ηττήθηκε 15-11 από τον Ουκρανό Ντάτσκο, ο οποίος να θυμίσουμε ότι του είχε στερήσει το χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες της Βραζιλίας τον Σεπτέμβριο του 2016.

Ακόμα από ελληνικής πλευράς στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ο Γεράσιμος Πυλαρινός-Μαρκαντωνάτος κατετάγη 13ος στη σπάθη κατηγορίας Α`, ενώ μία θέση πιο κάτω στο ίδιο όπλο, βρέθηκε ο Βασίλης Ντούνης.