Ράγκμπι με αμαξίδιο

Ημερομηνία:  08 Νοεμβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ράγκμπι με αμαξίδιο

Το ράγκμπι με αμαξίδιο ξεκίνησε στον Καναδά το 1977. Είναι ένα σχετικά νέο άθλημα για αθλητές με αναπηρία αλλά αναπτύσσεται με πολύ γοργούς ρυθμούς σε όλο τον κόσμο.

Συνδυάζει τον ρυθμό, την ταχύτητα, τη δεξιοτεχνία και την τακτική του Ράγμπι και του Μπάσκετ με αμαξίδιο. Ο αγώνας διεξάγεται σε γήπεδο μπάσκετ  και η μπάλα που χρησιμοποιείται είναι μπάλα του βόλεϊ.
Αθλητές και αθλήτριες με αναπηρία (κυρίως με τετραπληγία) αγωνίζονται σε μεικτές ομάδες . Οι αθλητές υποβάλλονται σε εξέταση της ισορροπίας  κινητικότητας , της ικανότητας χειρισμού της μπάλας καθώς και το χειρισμό του αμαξιδίου και κατατάσσονται σε αντίστοιχη βαθμολογία.
Χρησιμοποιούνται ειδικά διασκευασμένα αγωνιστικά αμαξίδια τα οποία προσφέρουν προστασία για τους αθλητές και ένα ιδιαίτερα ευκίνητα. Απαιτούν συνεχή υποστήριξη και επισκευή κατά τη διάρκεια του αγώνα καθώς καταπονούνται από συνεχείς συγκρούσεις.
Ο αγώνας απότελείται από τέσσερις περιόδους των  οκτώ λεπτών με διακοπή ενδιάμεσα. Κάθε ομάδα αποτελείται από τέσσερις (4) παίκτες και οκτώ αναπληρωματικούς. Ο στόχος κάθε ομάδας είναι να σκοράρει περνώντας κάποιος αθλητής με το αμαξίδια με κατοχή της μπάλας  (και με τις δύο ρόδες) ή περνώντας τριπλάροντας τη μπάλα σε αθλητή που βρίσκεται εντός της γραμμής τέρματος της αντίπαλης ομάδας. Η ομάδα που πετυχαίνει τα περισσότερα τέρματα κερδίζει.

Το Ράγκμπι με αμαξίδιο Παραολυμπιακούς Αγώνες

Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το Ράγκμπι με αμαξίδιο έλαβε χώρα στο κλειστό γήπεδο Ελληνικού.

Εξοπλισμός

Αγωνιστικά Αμαξίδια
Τα αγωνηστικά αμαξίδια του ράγκμπι με αμαξίδιο κατασκευάζονται με συγκεκριμένες προδιαγραφές και σύμφωνα με τους κανονισμούς του ράγκμπι (για παράδειγμα το ύψος του καθίσματος δεν πρέπει να ξεπερνά τα 53 εκατοστά από το έδαφος) για λόγους ισότητας και ασφάλειας.

Η μπάλα
Το ράγκμπι με αμαξίδιο παίζεται με μπάλα του βόλεϊ λευκού χρώματος. Η διάμετρός της είναι  65-67 εκατοστά και το βάρος της είναι μεταξύ  260-280 γραμμάρια.

Κανονισμοί
Οι αθλητές περνούν από εξέτασή για να αξιολογηθεί η ισσοροπία και τη κινητική ικανότητα του άνω μέρος του σώματος, του κορμού, την ικανότητα χειρισμού της μπάλας και του αμαξιδίου και βαθμολογούνται παίρνοντας μια βαθμό μεταξύ  0.5 και  3.5. Η υψηλότερη βαθμολογία δίνεται στους αθλητές με τον μικρότερο περιορισμό κινητικότητας. Κάθε ομάδα αποτελείται από 4 βασικούς παίκτες και οκτώ αναπληρωματικούς. Καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα το άθροισμα της βαθμολογίας των αθλητών στο γήπεδο δεν πρέπει να ξεπερνά τους οκτώ βαθμούς. Στόχος της κάθε ομάδας είναι να σκοράρει πόντους περνώντας την μπάλα από τη γραμμή του τέρματος της αντίπαλης ομάδας.

Αγωνιστικός Χώρος
Κάθε αγώνας είναι Οι αγώνες διεξάγωνται σε εσωτερικό χώρο σε γήπεδο μεγέθους ενός γηπέδου μπάσκετ. Ο αγωνηστικός χώρος έχει 15 μέτρα πλάτος και 28 μέτρα μήκος. Διαιρείται σε δύο ίσα μέρη από τη γραμμή του κέντρου όπου είναι και ο κύκλος του κέντρυ. Σε κάθε γραμμή τέρματος υπάρχουν δύο κώνοι σε απόσταση 8 μέτρων ό ένας από τον άλλο που καθορίζουν το τέρμα . Εντός του γηπέδου και σε απόσταση 1,77m από τους κώνους είναι ο χώρος όπου επιτρέπονται μόνο αμυντικού παίκτες, όσο είναι σε επίθεση μια ομάδας οι παίκτες της δεν επιτρέπεται να βρίσκονται σε αυτό το χώρο πάνω από 10 δευτερόλεπτα. Σε μια πλευρά του γηπέδου και απέναντυ από τη γραμματεία βρίσκεται ο χώρος πέναλτι όπου πρπέπει να βρίσκονται οι τιμωρημένοι παίκτες.

Διάρκεια Αγώνα
Κάθε αγώνας χωρίζεται σε τέσσερις περιόδους των 8 λεπτών με ένα λεπτό διακοπής στο τέλος της πρώτης και της τρίτης περιόδου και πέντε λεπτά διακοπής μετά τη δεύτερη περίοδο. Σε περίπτωση ισοπαλίας, δίνεται παράταση τριών λεπτών. Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα σε τέσσερα ταιμ-άουτ ένός λεπτού κατά την κανονική περίοδο  και άλλο ένα σε περίπτωση παράτασης.

Ο Αγώνας
Ο αγώνας ξεκινά με την ρίψη της μπάλας από τον διαιτητή στο κέντρο του γηπέδου. Η ρίψη γίνεται μεταξύ δύο παικτών από τις αντίπαλες ομάδες. Οι υπόλοιποι παίκτες παίρνουν θέση εκτός του κεντρικού κύκλου .
Οι αθλητές μπορούν όσο μετακινούνται να κρατούν την μπάλα στους μοιρούς της, να την πετάξουν σε συμπαίκτη ή να την αφήσουν να αναπηδήσει στο έδαφος. Πρέπει οπωσδήποτε κάθε 10 δευτερόλεπτα  να τριπλάρουν την μπάλα ή να τη δώσουν σε συμπαίκτη. Επίσης η ομάδα που έχει κατοχή της μπάλας πρέπει να περάσει στο απέναντι μισό του γηπέδου εντός 15 δευτερολέπτων
Μετά από γκόλ, φάουλ, ταιμ άουτ η μπάλα επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο  από τις πλάγιες γραμμές   ή τη γραμμή του τέρματος. Εάν γίνει επιθετικό φάουλ η τιμωρία είναι η αφαίρεση της μπάλας και σε αμυντικό φάουλ ο αθλητής ή η αθλήτρια αποβάλλεται για ένα λεπτό από τον αγώνα (παραμένει στον ειδικό χώρο των τιμωρημένων αθλητών). Επίσης οι τιμωρημένοι παίκτες δεν επιτρέπεται να αντικαταστήσουν κάποιον παίκτη με τραυματισμό. Αντί για τιμωρία ενός λεπτού ο διαιτητής μπορεί να δώσει και βολή πέναλτυ εάν το φάουλ έχει γίνει σε παίκτη με κατοχή της μπάλας με δυνατότητα να σκοράρει.

Ράγκμπι με αμαξίδιο στην Ελλάδα
Στην Ελλάδα έχει δημιουργηθεί Ομάδα Ράγκμπι με αμαξίδιο από το 2011. Η ομάδα συμμετείχε για πρώτη φορά με τα χρώματα της Ελλάδας στο Four Nations Cup 2012 στη Fontanafredda της Ιταλίας και κατάφερε να ανεβει  στο υψηλότερο βάθρο. Η νεοσύστατη Εθνική Ομάδα Ράγκμπι με αμαξίδιο υπερίσχυσε και στους τέσσερις αγώνες που συμμετείχε, κατακτώντας την κορυφή. Συγκεκριμένα στον πρώτο αγώνα η Ελλάδα νίκησε την Ουκρανία με σκορ 41- 17, στο δεύτερο αγώνα η Ελλάδα ήρθε αντιμέτωπη με την  Αυστρία, την οποία κέρδισε με 11 πόντους με σκορ 34 – 45. Στον τρίτο αγώνα η Ελλάδα νίκησε την Ιταλία με σκορ 39-49 και το τουρνουά έκλεισε με τον τελικό Ελλάδα – Αυστρία 42-34. Έκτοτε έχει συμμετάσχει και σε άλλες διοργανώσεις. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ.