Τα μετάλλια του Ρίο στον Στίβο

Ημερομηνία:  03 Νοεμβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Η σφαιροβολία ήταν αυτή που έδωσε τις πιο δυνατές στιγμές στον στίβο στους Παραολυπιακούς Αγώνες του Ρίο, καθώς  έδωσε στην χώρα μας 5 μετάλλια.

Με τον Θανάση Κωνσταντινίδη να κατακτά στην κατηγορία F32 το χρυσό με παγκόσμιο ρεκόρ, ενώ στην κορίνα F32 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Τον ακολούθησαν επάξια o Σεν Τζον Φερνάντεζ στην κατηγορία F35 όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με Ολυμπιακό Ρεκόρ, ο Χρήστος Ζησίδης που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία F32, ο Δημήτρης Σενικίδης στην κατηγορία F20 όπου ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, ενώ τις επιτυχίες έκλεισε η Δήμητρα Κοροκίδα όπου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.