Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Δύο μετάλλια στους Μεσογειακούς ο Ασλανίδης

Ημερομηνία:  26 Ιουνίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Άρση Βαρών

Νέα διπλή επιτυχία για την Ελληνική Αρση Βαρών! Ο Δημήτρης Ασλανίδης κατέκτησε σήμερα στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ισπανίας δύο μετάλλια στην κατηγορία των 85κ. Ο διεθνής αθλητής σε έναν συναρπαστικό αγώνα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αρασέ. Σήκωσε 152κ. ένα λιγότερο από τον Φίτσο (Ιταλία) και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Στο ζετέ η μάχη ήταν ακόμα μεγαλύτερη, καθώς τέσσερις αθλητές διεκδικούσαν ένα μετάλλιο. Ο Ασλανίδης με 183κ. ήρθε τρίτος, διπλασιάζοντας τα μετάλλια του. Αξίζει να σημειωθεί ότι κυνήγησε το χρυσό μετάλλιο, αλλά η προσπάθεια στα 186κ., που θα του χάριζε την 1η θέση, ήταν άκυρη.

Η ελληνική αποστολή πλέον έχει φτάσει τα 4 μετάλλια.