Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Στους «16» του CEV Cup ο Ολυμπιακός

Ημερομηνία:  06 Δεκεμβρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ
Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Μογκίλεφ την Σαχτάρ Σολιγκόρσκ με 3-2 σετ και προκρίθηκε στη φάση των «16» του CEV Cup ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει την τουρκική ΒBSK που απέκλεισε ο ΠΑΟΚ στο «χρυσό» σετ από τον β΄γύρο των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Τούρκοι σήμερα γνώρισαν την ήττα στην έδρα τους από την γαλλική Αζαξιό και η πρόκριση παίχτηκε στο «χρυσό» σετ, όπου και τελικά επικράτησαν 15-12 και προκρίθηκαν. Ο πρώτος αγώνα θα γίνει 19 Δεκεμβρίου στην Κωνσταντινούπολη και ο επαναληπτικός στο Μελίνα Μερκούρη στις 16 Ιανουαρίου.

Ο Ολυμπιακός ήθελε δύο σετ για να προκριθεί σήμερα. Μετά την απώλεια του 1ου σετ οι παίκτες της ομάδας του Πειραιά βελτιώθηκαν και παρότι βρέθηκαν να χάνουν 15-11 στο 2ο σετ έκαναν την ανατροπή και πήραν το καθοριστικό σετ 29-27. Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός είχε μικρό προβάδισμα και επικράτησε 26-24. Από εκεί και πέρα ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αλλά παρόλα αυτά οι πρωταθλητές Ελλάδας τα έδωσαν όλα για τη νίκη της τιμής και τελικά τα κατάφεραν.

Διαιτητές: Κουζμάνοβιτς, Χακαράινεν