Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Ημερομηνία:  10 Μαϊος 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ
Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος Volley League 2018-19 και με συνολικές νίκες 3-0 στη σειρά των τελικών κατέκτησε τον 28ο Εθνικό τίτλο και 29ο συνολικά μετά και το πανελλήνιο πρωτάθλημα του 1968.

Με MVP Bίκος Cola του πρωταθλήματος τον Ολλανδό Γερούν Ραουβέρντινκ και με φοβερό σερβίς από τον Καναδό διαγώνιο του Γκάβιν Σμιτ ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει μεγάλες ανατροπές μέσα στα τρία σετ και να πάρει δίκαια τη νίκη απέναντι στον κυπελλούχο ΠΑΟΚ που έκανε την καλύτερη εμφάνιση του στην σειρά των τελικών.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για να πάρει ένα σετ που θα τον έβαζε πιο γερά στον αγώνα και από εκεί για να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη που θα γύριζε τη σειρά των τελικών στη Θεσσαλονίκη. Ο δικέφαλος προηγήθηκε και στα τρία σετ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε στο σκορ. Στο 1ο σετ ήταν μπροστά με 20-17 και 23-22, στο 2ο σετ προηγήθηκε 17-12 και 23-22 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 πήρε το σετ 25-23 ενώ και στο 3ο σετ η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ ήταν μπροστά 10-7 και δέχτηκε σερί 6-0 από το φοβερό σερβίς του Γκάβιν Σμιτ που γύρισε τον αγώνα.

Το... δίποντο του Αλεξίεφ

Στο 1ο σετ με το σερβίς του Όκολιτς και τις κόντρες του Σαφράνοβιτς προηγήθηκε 14-11 και κράτησε το +3 μέχρι το 20-17. Ο Ραουβέρντινκ και με άσσο ο Πετρέας μείωσε 19-20 καθώς η υποδοχή του ΠΑΟΚ έκανε λάθη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κράτησε το προβάδισμα 23-22 με την επίθεση του Σαφράνοβιτς αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς και ο Σμιτ με μπλοκ στον Μουαγκουτούτια έκανε το 24-23 για τον Ολυμπιακό. Ο Τακουρίδης ισοφάρισε αλλά με δύο πόντους του Αλεξίεφ έγινε το 26-24 εν μέσω αποθέωσης.

Το... τρίποντο του Ράουβερντινκ

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τους ακραίους του ΠΑΟΚ Μουαγκουτούτια και Σαφράνοβιτς να δίνουν προβάδισμα 13-9. Ο Δικέφαλος έδειχνε ικανός για την ισοφάριση αλλά και ο Ολυμπιακός είχε την αυτοπεποίθηση και τον κόσμο με το μέρος του. Παρότι ο Κλαπβάικ έκανε το +5 (20-15) ο ΠΑΟΚ λύγισε από την κακή υποδοχή του. Ο Ολυμπιακός με καλό μπλοκ – άμυνα και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις από Αλεξίεφ, Σμιτ, Ραουβέρντινκ ισοφάρισε 21-21. Ο Κλαπβάικ έκανε το 23-22 αλλά ο Ολυμπιακός με τρεις φοβερές επιθέσεις του Ραουβέρντινκ έκανε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Το ρεσιτάλ του Σμιτ

Με πρωταγωνιστή τον Κλαπβάικ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά και στο 3ο σετ όπου πήρε προβάδισμα 10-7. Ο Πετρέας με επίθεση και μπλοκ μείωσε στον πόντο (9-10) και ο Σμιτ με το σερβίς του πήρε 3 άσσους κάνοντας το σκορ 13-10 με συνολικό σερί 3-0. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Ολυμπιακός έμεινε στη θέση του οδηγού και με το χαμένο σερβίς του Μπούτου έφτασε στο «ματς μπολ – πρωτάθλημα» για το 24-20. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 24-23 και από την επίθεση του Σμιτ κρίθηκε η νίκη και ο τίτλος του Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 26-24

2ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 25-23

3ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-23, 25-23) σε 89'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 20 (15/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 13 (11/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 36% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/18 επ., 62% υπ. - 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 44% υπ. - 17% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 10 (10/14 επ., 61% υπ. - 48% άριστες), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 20 (15/28 επ., 5 άσσοι), Σαφράνοβιτς 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 19% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος.

Απονομή από τον πρόεδρο της ΕΣΑΠ

Το κύπελλο στους πρωταθλητές παρέδωσε ο πρόεδρος της ΕΣΑΠ Παντελής Ταρνατόρος στον Κώστα Χριστοφιδέλη που φώναξε κοντά του και τον φροντιστή Σπύρο Μπλέτσα που συμπλήρωσε 25 χρόνια στην ομάδα. Στο «Μελίνα Μερκούρη» βρέθηκε ο Βαγγέλης Μαρινάκης που πανηγύρισε τον τίτλο μαζί με τον πρόεδρο του Ερασιτέχνη Μιχάλη Κουντούρη και τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Ο Κώστας Χριστοφιδέλης κατέκτησε τον 11ο τίτλο του και ισοφάρισε το ρεκόρ του Στέφανου Πολύζου, ένα λιγότερο από τον ρέκορντμαν Μιχάλη Τριανταφυλλίδη.

Ο Λεονταρίτης βράβευσε Ραουβέρντινκ, Πετρέα

Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Γιώργος Πετρέας ως MVP Βίκος Cola της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος. Την απονομή όπως και στον MVP Bίκος Cola του πρωταθλήματος Γερούν Ραουβέρντινκ έκανε ο αντιπεριφερειάρχης Νοτίου Αιγαίου Γιώργος Λεονταρίτης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ δήλωσε: «Ήταν πολύ δύσκολη σεζόν. Πάρα πολύς κόσμος δούλεψε όλη τη χρονιά για να κάνουμε σωστά την δουλειά μας και να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα στο τέλος. Κάναμε σε γενικές γραμμές πολύ καλή σεζόν με πολλά προβλήματα. Συγχαρητήρια στον σύλλογο, στους παίκτες μου και στους φιλάθλους μας. Τώρα πανηγυρίζουμε την κατάκτηση του πρωταθλήματος και όλα τα υπόλοιπα θα τα δούμε στη συνέχεια».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Κώστας Χριστοφιδέλης είπε: «Τα συναισθήματα είναι απερίγραπτα. Πολλά μπράβο σε όλους στην ομάδα και στον κόσμο μας που ήταν εξαιρετικός και μας βοήθησε για να κατακτήσουμε τον τίτλο. Η σεζόν ήταν πιεστική και μας έδωσε την ευκαιρία να σκεφτούμε για το μέλλον. Είναι πολύ νωρίς για να σκεφτούμε το αύριο. Προς το παρόν χαιρόμαστε το παρόν. Ο Ολυμπιακός πάντα κοιτάζει την κορυφή και με τους φιλάθλους του στο πλευρό του, δεν έχει να φοβάται τίποτα. Νιώθω τυχερός που αγωνίστηκα σε ιστορικούς συλλόγους και νιώθω ευγνώμων που τα περισσότερα χρόνια της καριέρας μου τα πέρασα στον Ολυμπιακό. Κοιτώντας πίσω, ούτε στα μεγαλύτερά μου όνειρα δεν μπορούσα να φανταστώ τέτοια καριέρα».

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Γκάβιν Σμιτ τόνισε: «Ξέραμε ότι έπρεπε να παίξουμε πολύ καλά. Ο ΠΑΟΚ ήταν με την πλάτη στον τοίχο και δεν είχε να χάσει τίποτα. Παλέψαμε από το πρώτο σερβίς, κάναμε την ανατροπή και στα τρία σετ και καταφέραμε να πάρουμε το πρωτάθλημα χωρίς να χάσουμε παιχνίδι στους τελικούς».

Ο Ολλανδός ακραίος και MVP Βίκος Cola του πρωταθλήματος, Γερούν Ράουβερντινκ ανέφερε: «Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι. Είχαμε πίεση αλλά το καλύτερο ήταν ότι συνεχίσαμε να παλεύουμε μέχρι το τέλος. Ο τρόπος που κερδίσαμε τα δυο πρώτα σετ, λέει πολλά για την αξία της ομάδας μας και ήταν καθοριστικά για να κερδίσουμε. Χάσαμε μόνο μια φορά φέτος από τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό του Κυπέλλου, αλλά και σε αυτό το ματς παλέψαμε. Δεν ήταν εύκολο που αγωνιστήκαμε χωρίς τον Αλεξίεφ και τον Κουμεντάκη αλλά είμαι περήφανος για την ομάδα μου. Ούτε οι ημιτελικοί με τη Σύρο ήταν εύκολοι που και εκεί δείξαμε το χαρακτήρα μας. Τέλος αυτό που καταφέραμε στα τρία παιχνίδια των τελικών είναι κάτι φανταστικό. Είμαι ευγνώμων και νιώθω πολύ καλά, από το πρώτο παιχνίδι των τελικών μέχρι σήμερα, τον τελευταίο πόντο. Ευχαριστώ την ομάδα που με έκανε να νιώσω έτσι. Το σημαντικό είναι να παίζεις καλά σε σημαντικές στιγμές».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Ανδρέας Ανδρεάδης είπε: «Μετά τον ημιτελικό του Κυπέλλου, είχα πει να μην στεναχωριέται ο κόσμος γιατί η ομάδα είναι πολύ καλή, έχει δουλέψει πάρα πολύ καλά και αποτελείται από πάρα πολύ καλούς παίκτες. Αυτό οφείλεται στον Βαγγέλη Μαρινάκη και στο Μιχάλη Κουντούρη τους δυο προέδρους του συλλόγου, που πάντα κάνουν την υπέρβαση και φέρνουν πάρα πολύ καλούς ξένους παίκτες. Αντιθέτως ο ΠΑΟΚ φέρνει κατά την άποψή μου μέτριους, με αποτέλεσμα να παίρνουμε τα πρωταθλήματα. Η νίκη για μένα είναι ηδονή το πήρα με την ομάδα της καρδιάς μου. Αυτός ήταν ο στόχος από την αρχή της σεζόν η οποία πιστεύω ότι είναι επιτυχημένη».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλίποφ δήλωσε: «Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Στα τρία παιχνίδια των τελικών ήταν καλύτερος και δίκαια κατέκτησε το πρωτάθλημα. Έπαιξε πολύ καλά και σε κάθε σετ μας δυσκόλεψε. Από την μεριά μου ευχαριστώ όλους αυτούς που ήταν στον ΠΑΟΚ. Κρατάμε την κατάκτηση του κυπέλλου από τη φετινή σεζόν, δυστυχώς δεν μας βγήκε να κατακτήσουμε και το πρωτάθλημα. Οι παίκτες τα έδωσαν όλα, όμως δεν τα καταφέραμε».