Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Σπουδαία εμφάνιση της Εθνικής αλλά ήττα με 3-2 από τη Σερβία

Ημερομηνία:  08 Σεπτεμβρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ

Η Εθνική Ομάδα κοίταξε στα μάτια την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία, όμως μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση που κράτησε περίπου 150΄ ηττήθηκε με 3-2 σετ (25-23, 25-22, 25-16, 28-30, 15-5) σε παιχνίδι για τον Α΄ Όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Κρακοβία.

Οι Έλληνες διεθνείς κατά διαστήματα έπαιξαν βόλεϊ υψηλού επιπέδου, κερδίζοντας το χειροκρότημα των φιλάθλων, οι οποίοι συχνά- πυκνά έδειχναν τη στήριξη τους στη «γαλανόλευκη».

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ειδικά στο τέταρτο σετ έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα, αλλά και ποιότητα «σβήνοντας» ματς μπολ των Σέρβων.  Στο 5ο σετ όμως η Ελλάδα έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ δεχόμενη τρομερή πίεση στο σερβίς με τη Σερβία να το κατακτά με 15-5.

Η Εθνική μετά από 4 αγώνες μετρά ισάριθμες ήττες στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, έχοντας 2 βαθμούς. Οι ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης είναι πλέον περιορισμένες, καθώς εκτός από νίκη στο αυριανό παιχνίδι με την Πορτογαλία, θα χρειαστεί και συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Η «γαλανόλευκη» αντεπίθεση έμεινε στη μέση στο 1ο σετ

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ καθώς με πιεστικό σερβίς από τους Τοντόροβιτς και Κοβάσεβιτς αλλά και ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 6-1. Η Εθνική ομάδα βρήκε πόντους από τον Αλέξανδρο Ράπτη με μπλοκ και επίθεση και μείωσε προσωρινά 8-4, όμως και πάλι οι Σέρβοι «πλήγωσαν» την ελληνική υποδοχή και με συνεχόμενους άσους του Κοβάσεβιτς έφτασαν στο +9 (17-8).

Η εικόνα της Εθνικής βελτιώθηκε θεαματικά και με δύο διαδοχικούς άσους του Πρωτοψάλτη η γαλανόλευκη αρχικά μείωσε 17-11. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου «ανέβασαν στροφές» επιβάλλοντας το παιχνίδι τους. Έτσι, με τους Πετρέα και Πρωτοψάλτη να «σηκώνουν» το βάρος η Εθνική μείωσε 20-18.

Ο προπονητής της Σερβίας Σλόμπονταν Κόβατς πέρασε μέσα στο γήπεδο τους Ατανασίεβιτς και Ποντρασκάνιν προκειμένου να ανακόψουν το «μομέντουμ» της Εθνικής όμως ο Βουλκίδης σταμάτησε στο φιλέ το μεγάλο αστέρι της Σερβίας φέρνοντας την Εθνική σε «απόσταση αναπνοής» 21-20.

Η Σερβία με την εμπειρία και την ποιότητα της άντεξε στην πίεση και με τον Λούμπουριτς έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21. Η Εθνική έμεινε «ζωντανή» σε δύο περιπτώσεις, όμως στην τρίτη ευκαιρία ο Κρισμάνοβιτς από το κέντρο έκλεισε το σετ με 25-23.

«Μεταμορφωμένη» η Εθνική στο δεύτερο σετ και 1-1

Στο δεύτερο σετ Ελλάδα και Σερβία ξεκίνησαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε αρκετά λάθη. Ο Πρωτοψάλτης με έξυπνο χτύπημα πήρε το μπλοκ άουτ δίνοντας το προβάδισμα στην Εθνική 7-6. Η γαλανόλευκη συνέχισε να «πατάει» καλύτερα και με επίθεση του Ράπτη, μπλοκ του Πετρά και άουτ του Λούμπουριτς έφτασε για πρώτη φορά στο +4 (12-8).

Οι Έλληνες διεθνείς με την ψυχολογία στα ύψη ήταν εξαιρετικοί στο side out και με τους Ζουπάνι, Πρωτοψάλτη και Ράπτη να δίνουν πολύτιμους πόντους η Εθνική έφτασε στο +5 (18-13). Η Σερβία αντέδρασε και με τον Όκολιτς να δίνει πόντους με μπλοκ μείωσε 19-17, όμως ο Ράπτης με μπλοκ και άουτ του Λούμπουρτιτς στην επόμενη φάση έφεραν ξανά την Ελλάδα στο +5 (22-17).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν το έβαλαν κάτω και με συνεχόμενους πόντους μείωσαν 23-21, όμως μετά από φάση διαρκείας ο Πρωτοψάλτης με επίθεση έδωσε τριπλό σετ μπολ 24-21. Ο Κρισμάνοβιτς «έσβησε» το πρώτο όμως ο Πρωτοψάλτης στην επόμενη φάση νίκησε το τριπλό μπλοκ διαμορφώνοντας το 25-22.

«Ανέβασε στροφές» στο τρίτο σετ η Σερβία και 2-1

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τρίτο σετ με τη Σερβία να ξεκινά με το «γκάζι πατημένο»  και να παίρνει από νωρίς κεφάλι στο σκορ 9-4 στηριζόμενη επιθετικά σε Ατανασίεβιτς και Κρισμάνοβιτς. Η Εθνική ανέβασε ξανά την απόδοσή της και με τους Ζουπάνη και Κασαμπαλή μείωσε 10-7.

Η γαλανόλευκη συνέχισε να είναι αποτελεσματική στο side out και μάλιστα με κόντρα μπάλα του Πρωτοψάλτη πλησίασε στο -2 (15-13). Εκεί κάπου όμως η Εθνική κόλλησε για λίγο, με τη Σερβία να το εκμεταλλεύεται και με τους Πέριτς και Ατανασίεβις πήρε «αέρα» 5 πόντων 19-14. Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ με τη Σερβία να το κατακτά 25-16.

Αποτελεσματική και ψύχραιμη η Εθνική πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το 4ο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι- χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Με το σκορ στο 13-11 υπέρ της Σερβίας παίχτηκε η φάση που έδωσε «φτερά» στους Έλληνες παίκτες.  Ο Νίκος Ζουπάνης με μία εκπληκτική άμυνα έδωσε την ευκαιρία να δοθεί συνέχεια στη φάση την οποία τελείωσε με εκπληκτικό τρόπο ο Πρωτοψάλτης.

Από εκεί και πέρα στο σετ έγινε πραγματική «μάχη» με τη Σερβία να παίρνει το προβάδισμα αλλά οι Έλληνες διεθνείς έβρισκαν τον τρόπο να επιστέφουν. Μετά από φάση διαρκείας ο Λίσινακ σημάδεψε σωστά και έβαλε ξανά μπροστά τη Σερβία 18-16. Η Ελλάδα έμεινε κοντά στο σκορ έχοντας καλό side out και «αιχμή του δόρατος» τον Πρωτοψάλτη μείωσε 20-19. Λίγο αργότερα η  Ελλάδα ισοφάρισε 22-22 με εξαιρετικό μπλοκ του Κασαμπαλή, ενώ πέρασε και  μπροστά 23-22 με κόντρα μπάλα του Ράπτη.

Παρόλα αυτά η Σερβία βρήκε τον τρόπο και έφτασε σε ματς μπολ 24-23  με πέναλτι του Όκολιτς μετά το καλό σερβίς του Κρισμάνοβιτς. Ο Ράπτης κράτησε στο παιχνίδι την Εθνική ισοφαρίζοντας 24-24, ενώ μετά από φάση διαρκείας ο Πρωτοψάλτης έδωσε σετ μπολ στην Ελλάδα 25-24. Η Εθνική αν και είχε κόντρα μπάλα με τον Πρωτοψάλτη δεν μπόρεσε να κλείσει το σετ καθώς το μπλοκ των Σέρβων ήταν αποτελεσματικό.

Η Σερβία έφτασε σε νέο ματς μπολ μετά από διπλή μπαλιά, όμως η Εθνική ισοφάρισε 26-26 μετά από άουτ σερβίς του Ατανασίεβιεβιτς.  Ο Πρωτοψάλτης έδωσε σετ μπολ στην Εθνική 27-26 όμως ο Ατανασίεβιτς ισοφάρισε 27-27.  Η Ελλάδα έφτασε ξανά σε σετ μπολ στο 28-27 και 29-28 με την 3η ευκαιρία να την εκμεταλεύεται και να παίρνει το σετ 30-28 με πέναλτι του Βουλκίδη.

Στο τάι μπρέικ η Σερβία μπήκε με διάθεση να πιέσει στο σερβίς, πράγμα που έκανε αποτελεσματικά χαλώντας την ελληνική υποδοχή. Έτσι με «όπλο» το μπλοκ πήρε από νωρίς διαφορά ασφαλείας και έκλεισε το παιχνίδι με 15-5.

Διαιτητές: Στόιτσα, Κόβαρ.