Εκτύπωση αυτής της σελίδας

H πρώτη ημέρα του «Athens Equestrian Festival» στο Μαρκόπουλο

Ημερομηνία:  02 Ιουνίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ιππασία

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο Ολυμπιακό ιπποδρόμιο με άμμο η πρώτη ημέρα του διεθνή αγώνα υπερπήδησης εμποδίων Athens CSI* στο πλαίσιο του Athens Equestrian Festival 2018.

Πριν από λίγο στο υψηλότερο αγώνισμα της ημέρας ύψους 1.35μ. οι Πρωταθλητές Νέων Ιππέων 2018 Πάολα Μαρτίνη με τον Electic Elvis κέρδισαν την 1η θέση με την γρηγορότερη διπλή άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 35,71. Δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Νάτσης με την Calista de la Hart με επίσης διπλή άπταιστη και χρόνο 36,11 και τρίτος ο Άγγελος Τουλούπης με τον Zhin Chin με 0 βαθμούς και χρόνο 36,37.

Στο αγώνισμα ύψους 1.20μ. την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Ρουμάνος Luca Ruxandariu με την Cadira με άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 61,21. Στην 2η θέση ήταν ο επίσης Ρουμάνος Zoltan Altal με τον Szilaj με 0 βαθμούς και χρόνο 62,61 και στην 3η θέση η Χριστίνα Ρούτιμαν με την Diane H με άπταιστη και χρόνο 62,88.

Στο αγώνισμα ύψους 1.10μ. νικήτρια ήταν η Χριστίνα Ορφανού με τον Lord Sonador με τον καλύτερο χρόνο 60,39, ενώ ακολούθησαν στην 2η θέση η Κύπρια Viktoria Isaeva με τον Cassimo με χρόνο 62,45 και στην 3η θέση ο Δημήτρης Πασχαλίδης με τον Zurosa.

Στην κατηγορία Παίδων την 1η θέση πήρε ο Σωτήρης Αντωνόπουλος με τον By Chance με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 56,85. Δεύτερη ήταν η Κύπρια Μαρία Ελένη Βαφειάδη με τον Nilda Rouge με άπταιστη και χρόνο 57,94 και στην 3η θέση ο Συμεών Παρασχάκης με τον Boris με επίσης άπταιστη και χρόνο 61,26.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας των νεολέκτων ίππων 6 και 7 ετών, την 1η θέση κατέλαβε ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος με τον Last Man Watching με άπταιστη διαδρομής και χρόνο 24,27.

Αύριο η δεύτερη ημέρα του Athens CSI1* θα αρχίσει στις 10.00 με το αγώνισμα των νέων ίππων και θα συνεχιστεί στις 11.00 με το αγώνισμα ύψους 1.15μ., στις 13.30 το αγώνισμα παίδων, στις 15.00 το αγώνισμα ύψους 1.25.μ και τελευταίο στις 18.00 το αγώνισμα ύψους 1.35μ.

Μια σημαντική ομάδα φορέων και εταιρειών στηρίζει το άθλημα και τη διοργάνωση. Συγκεκριμένα χορηγοί και υποστηρικτές είναι οι εταιρείες Protergia, Pharmathen, η τράπεζα Eurobank, Ολυμπιακή Ζυθοποιία με την μπύρα Mythos,  Emirates,  Marathon Pack,  Moon Energy,  Balaton με τα προϊόντα TRM,  Superfast Ferries,  Duxiana,  Hertz, New Alert, ο Όμιλος Ιατρικού Αθηνών, ενώ χορηγοί επικοινωνίας είναι η Cosmote TV και ο KISS FM.  Ακόμη, Η Φίλιππος Ένωσις της Ελλάδος, η Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου και ο Δήμος Μαρκοπούλου στηρίζουν τη διοργάνωση.