Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Τρεις τελικοί για τα ελληνικά πληρώματα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23

Ημερομηνία:  05 Σεπτεμβρίου 2020 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κωπηλασία

Δυο απευθείας προκρίσεις σε τελικούς και τρείς σε ημιτελικούς ήταν η σπουδαία συγκομιδή των ελληνικών πληρωμάτων στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτω των 23 στο Ντούισμπουργκ ενώ τέσσερα ακόμη πληρώματα θα διεκδικήσουν το απόγευμα του Σαββάτου την πρόκρισή τους μέσω των επαναληπτικών. Απευθείας τελικό πέρασε και το τετραπλό σκιφ ελ βαρών των κοριτσιών.

Πιο αναλυτικά:

Το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής χωρίς άλλη ενδιάμεση κούρσα σφράγισε η τετράκωπος των αγοριών που πήρε την 2η θέση στον προκριματικό με 6.14.02 πίσω από τη γερμανική βάρκα που έκανε 6.13.62. Οι Λεωνίδας Παλαιοπάνος-Γιάννης Καλανδαρίδης-Ζήσης Μπουκουβάλας-Θανάσης Παλαιοπάνος(Φωτό) ήταν από το ξεκίνημα της κούρσας μέσα στη διεκδίκηση των δυο εισιτήριών που οδηγούσαν στο τελικό και τα κατάφεραν κάνοντας ταυτόχρονα οικονομία δυνάμεων για τον αυριανό αγώνα.

Η Ευαγγελία Αναστασιάδου πήρε απευθείας την πρόκριση για τον αυριανό τελικό τερματίζοντας πρώτη στον προκριματικό του σκιφ ελ βαρών  με χρόνο 7.46.31. Η 18χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε από το ξεκίνημα της κούρσας μπροστά και διατήρησε την πρωτοπορία ως τον τερματισμό.

Αντίστοιχη εμφάνιση και για τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου στο ίδιο αγώνισμα των αγοριών .Ο 21χρονος πρωταθλητής ξέφυγε από την αρχή και τερμάτισε άνετα στην πρώτη θέση με 7.13.78 για να προκριθεί στον ημιτελικό

Κάτω από δυνατή βροχή η Αννέτα Κυρίδου πήρε την πρώτη θέση στον προκριματικό του σκιφ των κοριτσιών. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρυσι στα αντίστοιχοι αγώνισμα στα Γιάννενα τερμάτισε σε 8.04.82 και προκρίθηκε στον ημιτελικό

Εξαιρετική κούρσα για τους Πέτρο Θεοδωρίδη και Σταύρο Σουλαρίκα που πήραν τη 2η θέση στον προκριματικό του διπλού σκιφ ελ βαρών με χρόνο 6.41.92 και προκρίθηκαν στον ημιτελικό . Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 17χρονος Θεοδωρίδης ήταν ο μικρότερος σε ηλικία αθλητής της κούρσας

Την 5η θέση του προκριματικού στου τετραπλού σκιφ ελ βαρών των κοριτσιών κατέλαβε το ελληνικό πλήρωμα που ήταν το νεαρότερο σε ηλικία στην κούρσα με δυο αθλήτριες τις Βακοπούλου και Λεβεντέλη να είναι μόλις 16 ετών. Μαζί με τις Γκατ και Κουκλωτίδου τερμάτισαν σε 7.07.37 . Ωστόσο το ελληνικό πλήρωνα θα αγωνιστεί στον τελικό της Κυριακής αφού στο αγώνισμα μετέχουν πέντε συνολικά πληρώματα

Την 3η θέση στον προκριματικό της δικώπου άνευ των κοριτσιών κατέλαβαν οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου και θα έχουν μια ακόμη ευκαιρία να προκριθούν στο τελικό μετέχοντας στον απογευματινό επαναληπτικό (17:00). Οι δυο παγκόσμιες πρωταθλήτριες τερμάτισαν σε 7.40.11 ενώ το μόνο πλήρωμα που πήρε απευθείας την πρόκριση στο τελικό ήταν της Ρουμανίας με χρόνο 7.24.31.

Μέχρι τα μισά της αντίστοιχης κούρσας των αγοριών οι Στέφανος Καπάκογλου και Θόδωρος Λαπίκωφ ήταν στην πρώτη θέση και διεκδικούσαν την απευθείας πρόκρισή τους στο τελικό. Όμως στη γραμμή του τερματισμού πήραν τη δεύτερη θέση με 7.00.83 πίσω από τη Σλοβενία και θα τρέξουν στον απογευματινό επαναληπτικό (17:10)

Την 2η θέση κατέλαβαν στο διπλό σκιφ των κοριτσιών και οι Σοφία Θεοχάρη-Ασπα Χριστοδουλίδη οι οποίες θα διεκδικήσουν τη πρόκριση στα τελικά από τον απογευματινό επαναληπτικό (17.20). Τα δυο κορίτσια τερμάτισαν σε 7.18.14 πίσω από τη Γερμανία που προκρίθηκε απευθείας στο τελικό με 7.15.06

Μια ακόμα ευκαιρία στον απογευματινό επαναληπτικό(17:30) θα έχουν και οι Δημήτρης Στασινός-Γιώργος Μακρυγιάννης που πήραν την 5η θέση στον προκριματικό του διπλού σκιφ με χρόνο 6.48.79