Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Continental Cup: Πρώτες και καλύτερες

Ημερομηνία:  08 Μαϊος 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Μπιτς Βόλεϊ

Οι Εθνικές ομάδες μπιτς βόλεϊ όχι μόνο κατάφεραν να εξασφαλίσουν από νωρίς την πρόκριση τους στην τελική φάση του του Continental Cup, αλλά επιστρέφουν από την Σμύρνη έχοντας κατακτήσει την πρώτη θέση στο τουρνουά της Β' φάσης που ολοκληρώθηκε στη Σμύρνη.

Όπως και στον τελικό του υποομίλου, έτσι και στον τελικό του τουρνουά αντίπαλος μας ήταν η Πολωνία, αλλά η σειρά είχε μόνο έναν αγώνα καθώς η Νο1 ομάδα της Πολωνίας Βόιτατσικ, Κότσιολεκ αποχώρησαν λόγω τραυματισμού και οι Μαναβή, Κλέπκου πήραν τη νίκη άνευ αγώνος.

Η δεύτερη νίκη ήρθε στο τάι μπρέικ με τις Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη να επικρατούν με 2-1 (20-22, 21-12, 15-11) των Τσέινοβαλ, Λόντετζ και να οδηγούν στην Ελλάδα στην 1η θέση.

Στο πρώτο σετ έγινε μάχη με την Πολωνία να κάνει την ανατροπή καθώς ενώ βρέθηκε να χάνει με 11-8, προηγήθηκε 15-17 και ξέφυγε με 16-20. Εκεί όμως η Πένυ με επίθεση και άσο έφερε το σκορ στο 18-20 ενώ μετά το τάιμ άουτ είχαμε λάθος από τις Πολωνές (19-20) και μετά από ένα τρομερό ράλι η Καραγκούνη ισοφάρισε σε 20-20. Αμέσως μετά όμως η ίδια έχασε το σερβίς (20-21) και με μπλοκ στην Αρβανίτη τελείωσε το πρώτο σετ.

Αυτή η εξέλιξη λειτούργησε θετικά για το ελληνικό δίδυμο που από τους πρώτους πόντους στο 2ο σετ πήρε μια μεγάλη διαφορά (4-2, 8-4, 15-8) κι έφτασε άνετα στο 21-12.

Στο ται μπρέικ η Πολωνία ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 1-4, αλλά το κλειδί ήταν η άμεση αντίδραση από Βίκυ και Πένυ. Με κόντρα της Βίκυς, άσο και κόντρα της Πένυς το σκορ έγινε 5-4, ενώ στο 6-6 με δύο επιθέσεις και τη βοήθεια του φιλέ προηγηθήκαμε με 8-6. Με άσο της Τσέινοβαλ το σκορ έγινε 8-8, όμως αυτή ήταν η τελευταία ισοπαλία... Το σκορ έγινε 10-8 με νέο άουτ και 12-9 με φιλέ για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Καραγκούνη.

Η τελική φάση του Continental Cup, όπου η νικήτρια ομάδα παίρνει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο θα διεξαχθεί 23-26 Ιουνίου στη Χάγη της Ολλανδίας.