Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Xάλκινο μετάλλιο ο Αβραμίδης στη Σλοβακία

Ημερομηνία:  18 Ιανουαρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ξιφασκία

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Θεόδωρος Αβραμίδης στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Εφήβων-Νεανίδων Ξίφους Μονομαχίας/Μπρατισλάβ, ο οποίος μετά από μία εξαιρετική πορεία έφτασε στην κατάκτηση της τρίτης θέσης ανάμεσα σε 287 αθλητές καθώς έχασε την είσοδο του για τον τελικό από τον Ούγγρο Sarodi (15/8). Οι υπόλοιποι αθλητές μας κατέλαβαν τις εξής θέσεις : Δημήτρης Κρητικός 32η , Γιάννης Μαρκόπουλος 34η, Φίλιππος Γκώγκος 36η, Γιάννης Κεσκινίδης 112η , Δημήτρης Μακρής 126η, Διονύσης Μπουγάτσος 161η, Λάμπρος Δημητρόπουλος 204η, και Φίλιππος Σδρόλιας 211η. Στα ομαδικά κατέκτησαν την 7η θέση (43 χώρες). Στις νεάνιδες : Ειρήνη Καραμπίνη 29η, Θεοδώρα Χρήστου 80η, Νεφέλη Ροδοπούλου 146η, Βασιλική Βουτσινά 185η, Άννα Τσιρώνη 217η, Αθηνά-Σοφία Παπαναστασίου 217η, Αλεξάνδρα Ροκανά 222η, Αργυρώ Τσούφη 230η, Χριστίνα Μπορονκάυ 236η, (240 συμμετοχές), στα ομαδικά οι αθλήτριες κατέλαβαν την 16η θέση ανάμεσα σε 39 χώρες.

Μία πολύ καλή εμφάνιση μας επιφύλαξε και ο Σάββας Καββαδίας από το Παγκόσμιο Κύπελλο ξίφους μονομαχίας Ανδρών-Γυναικών/Σουηδία όπου πήρε την 9η θέση ανάμεσα σε 107 αθλητές. Οι υπόλοιποι αθλητές κατέλαβαν τις εξής θέσεις : Γιάννης Φιλιππούσης 68η, Αχιλλέας Φλούδας 78η, Σταμάτης Κουτσουφλάκης 89η. Στις γυναίκες Παναγιώτα Χαρμανίδου 32η, Νικολέττα Χατζησαράντου 51η, Ανδριάνα Θεοδωροπούλου 65η. (66 συμμετοχές)

Ικανοποιητικά αποτελέσματα είχαμε και στην Αυστρία (Μέντλινγκ) όπου πραγματοποιήθηκε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Σπάθης -17. Οι αθλητές μας κατέκτησαν τις εξής θέσεις : Παναγιώτης Κοντοειδής 31η, Γεράσιμος Φλωράτος 81η, Νίκος Ισμαγκίλοβ 83η, Άγγελος Πάγκαλος 94η, Σπύρος Κρούσκος 131η, Καλλιόπη Καλουτά 35η, Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου 49η, Δήμητρα - Λυδία Μποϊδάνη 105η, Αθηναϊς Μαυρικάκη 107η, Σοφία-Διονυσία Τετράδη 134η, Ηλιανή Παναγιάρη-Μαλέα 145η, Αρτεμις-Καρολίνα Χρηστέα 162η, Δήμητρα Σκαρτάδου 168η, Αγνή Παλάσκα 173η (186 συμμετοχές).

Στην Πολωνία η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου κατέλαβε την 131η θέση και η Μαρία Παπαδοπούλου 156η στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ξίφους Ασκήσεως Γυναικών (184 αθλήτριες).