Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Στην φάση των "32" του απλού κορασίδων αποκλείστηκε η Παπαδημητρίου στη Σλοβενία

Ημερομηνία:  24 Σεπτεμβρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Η πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του απλού κορασίδων ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα για τη Μαλαματένια Παπαδημητρίου στο όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Σλοβενίας, το οποίο τελειώνει την Κυριακή (24/9) στο Ότοσεκ. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας της κατηγορίας μπήκε στα νοκ άουτ με τη 2η θέση από τον όμιλό της και απολογισμό 2 νίκες και 1 ήττα. Στον 1ο γύρο (σ.σ. των «32») αντιμετώπισε νικήτρια από άλλο γκρουπ και συγκεκριμένα τη Χάνα Αράποβιτς από την Κροατία και αποκλείστηκε. Μετείχε ακόμα στο διπλό νεανίδων με ξένη συμπαίκτρια μπαίνοντας στις θέσεις 17-32 και γενικά είχε την ευκαιρία για νέα χρήσιμα αγωνιστικά τεστ μόλις μία εβδομάδα μετά το κροατικό τουρνουά. Στην τεχνική καθοδήγηση είχε την προσωπική της προπονήτρια Λάουρα Νικουλάε.

Στο απλό κορασίδων σχηματίστηκαν 13 γκρουπ. Η Παπαδημητρίου τέθηκε επικεφαλής στο τελευταίο ως νούμερο 13 των αγώνων. Τα γκρουπ έγιναν την Παρασκευή και με καλές εμφανίσεις πήρε τη 2η προνομιούχο θέση. Νίκησε τη Σλοβένα Μάνκα Πάλικ με 3-0 σετ (12-10, 11-3, 11-4) τη Σλοβάκα Ντομίνικα Βιλτσίκοβα επίσης με 3-0 (13-11, 11-3, 11-5) και ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Σέρβα Ρέκα Μπέζεγκ (9-11, 8-11, 11-8, 11-4, 4-11).

Το βράδυ του Σαββατου, άρχισε το ταμπλό των «32». Η Παπαδημητρίου είχε πολύ δύσκολη κλήρωση στον 1ο γύρο, καθώς αντιμετώπισε τη Χάνα Αράποβιτς, από την οποία είχε χάσει το 2016 στο τουρνουά της Κροατίας. Ήττα καταγράφηκε εν τέλει και στη Σλοβενία με σκορ 3-0 (7-11, 3-11, 10-12). Να προστεθεί ότι η Κροάτισσα είναι νούμερο 8 της κατηγορίας και χτες κατέκτησε την πρωτιά στο αντίστοιχο γκρουπ με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Οι κορασίδες στο μεταξύ, δεν έπαιξαν διπλό στο συγκεκριμένο όπεν. Έγινε το διπλό νεανίδων κι εκεί αγωνίστηκε η αθλήτρια του Γ.Α.Ο. Πειραιά με συμπαίκτρια τη Βουλγάρα Καλίνα Χρίστοβα. Το αγώνισμα ξεκίνησε από τον γύρο των «64».Το ελληνοβουλγαρικό δίδυμο απέκλεισε τις Σλοβένες Σπέλα Τρέλεκ/Κάτια Κραντς με 3-0 σετ (11-9, 11-7, 11-5) και αργότερα έχασε στις «32» από τις Γιαπωνέζες Σατζούκι Όντο/Γιουκάρι Σουγκασάβα με 3-0 σετ (7-11, 3-11, 8-11).