Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πέρασε στην τελική 16άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U21 ο Σγουρόπουλος

Ημερομηνία:  10 Μαρτίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Την πρόκριση του Γιάννη Σγουρόπουλου στην τελική 16άδα του απλού επιφύλαξε για την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση η δεύτερη μέρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 21 του Μινσκ. Με δύο νίκες και μία ήττα στο 3ο γκρουπ του σταδίου 2 ο 18άχρονος άσος πήρε τη 2η προνομιούχο θέση και πέρασε στο ταμπλό των «16». Στην ίδια φάση είχε προχωρήσει και στην αντίστοιχη περσινή διοργάνωση, τώρα θα κυνηγήσει το κάτι παραπάνω, ενώ θυμίζουμε ότι βρίσκεται και στη 16άδα του διπλού.

Η χώρα μας λίγο έλειψε να πανηγυρίσει και δεύτερη πρόκριση στο τελικό ταμπλό, καθώς ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης παρουσίασε και σήμερα καλό αγωνιστικό πρόσωπο κι έδωσε τη «μάχη» του απέναντι σε πολύ δύσκολους αντιπάλους. Τελικά με μία νίκη και δύο ήττες υστέρησε σε τριπλή ισοβαθμία και αποκλείστηκε. Ο Σγουρόπουλος συνεχίζει αύριο και στα δύο αγωνίσματα, ενώ περιμένει την κλήρωση για τον γύρο των «16». Τα παιδιά αγωνίζονται υπό τις οδηγίες του ομοσπονδιακού προπονητή Κώστα Βατσακλή.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων (και νούμερο 63 στην ευρωπαϊκή κατάταξη των Ελπίδων) μπήκε πρώτος το πρωί από την ελληνική πλευρά στη διαδικασία του 2ου σταδίου του απλού. Για το 3ο γκρουπ αντιμετώπισε τον επικεφαλής Αυστριακό Αντρέας Λεβένκο, ο οποίος φιγουράρει στο νούμερο 4 του Ευρωπαϊκού πίνακα αξιολόγησης των αθλητών έως 21 ετών. Με θετική ψυχολογία από τα ματς της Πέμπτης και αποφασιστικότητα ο Ελευσίνιος άσος κυνήγησε το πολύ καλό αποτέλεσμα και το ότι κάμφθηκε τελικά με 4-2 οφείλεται και σε δικά του λάθη. Στο 4ο σετ δημιούργησε διαφορά, αλλά ο Λεβένκο τον πλησίασε στον πόντο. Ακολούθως ο Σγουρόπουλος έχασε τρία σετ μπολ (ο αντίπαλος πήρε και τυχερό πόντο με «σόρι» όταν ισοφάρισε 11-11) και τελικά έγινε το 1-3 στα σετ). Ο πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων μείωσε στην παράταση (κι ενώ το 9-7 υπέρ του έγινε 9-10), όμως δεν αξιοποίησε άλλη μία ευκαιρία στο 6ο σετ. Προηγήθηκε 6-3, αλλά δέχτηκε έξι σερί πόντους και τελικά κάμφθηκε με οριακή διαφορά (9-11, 11-4, 8-11, 12-14, 12-10, 9-11). Ο Λεβένκο, που δημιούργησε προβλήματα στον αθλητή μας με το σερβίς αλλά και όταν άνοιγε το παιχνίδι, ήταν δευτεραθλητής Ευρώπης στο απλό νέων το 2016.

Παρά την ήττα ο Σγουρόπουλος ήξερε ότι διατηρούσε σοβαρές πιθανότητες για την πρόκριση, δεν πτοήθηκε και επανήλθε άμεσα στις νίκες. Για τη 2η αγωνιστική του 3ου γκρουπ κατέβαλλε με 4-1 σετ τον Σουηδό Μάλτε Μέρεγκαρντ, που σημειωτέον είναι συμπαίκτης του στη Ρέκορντ. Κινδύνεψε να ισοφαριστεί στο 4ο σετ, αλλά ήταν σαφώς καλύτερος από τον αντίπαλό του και το έδειξε με την ευκολία που πήρε τα περισσότερα σετ (11-3, 11-4, 4-11, 11-9, 11-1). Ο Μέρεγκαρντ (αδερφός του Τρουλς, που είναι δευτεραθλητής Ευρώπης στο απλό παίδων και τον νίκησε ο Σγουρόπουλος τον περασμένο Νοέμβριο για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων) βρίσκεται στο νούμερο 88 της ευρωπαϊκής κατάταξης Νέων ανδρών.

Το απόγευμα ήταν η ώρα της δεύτερης πρόκρισης. Ο Ελευσίνιος άσος συνάντησε τον Ιταλό Κάρλο Ρόσι (Νο 43) και νίκη με οποιοδήποτε σκορ του χάρισε το εισιτήριο για τη 16άδα. Δεν μπήκε καλά στο ματς, έχασε το 1ο σετ, αλλά στη συνέχεια ήταν πολύ δυνατός και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο ν’ αμφισβητήσει την κυριαρχία του. Επιβλήθηκε με 4-1 και μάλιστα πήρε δύο σετ με μεγάλη διαφορά (7-11, 11-8, 11-3, 11-3, 11-8). Αργότερα μαθαίνει τον αντίπαλό του στο 3ο στάδιο του αγωνίσματος.

Ο Αγγελάκης (νούμερο 85 στην Ευρώπη στους Νέους άνδρες) αγωνίστηκε στο 8ο γκρουπ του σταδίου 2. Εκεί είχε τρεις αθλητές της πρώτης 12άδας της ευρωπαϊκής κατάταξης και φυσικά το έργο του για την πρόκριση ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Έκανε πολύ καλή προσπάθεια, όπως χτες που πρώτευσε στο γκρουπ του σταδίου 1 και τελικά έμεινε εκτός συνέχειας σε τριπλή ισοβαθμία! Στην 1η αγωνιστική κάμφθηκε κι αυτός από επικεφαλής ομίλου κι ένα από τα οκτώ φαβορί του αγωνίσματος. Έχασε με 4-2 σετ από τον Ρουμάνο Ράρες Σίπος, που είναι στο νούμερο 9 της τρέχουσας ευρωπαϊκής κατάταξης Under 21. Ο 21χρονος πρωταθλητής συνέχισε τις πολύ αξιόλογες εμφανίσεις και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για μία ακόμα σπουδαία νίκη όταν προηγήθηκε με 2-1 σετ. Αν επικρατούσε και στο κλειστό 4ο σετ θα μπορούσαν να εξελιχθούν διαφορετικά τα πράγματα, όμως το έχασε οριακά και μετά ο Σίπος ανέβασε απόδοση και απέκτησε τον πρώτο λόγο (7-11, 11-5, 11-7, 9-11, 2-11, 8-11). Ο Ρουμάνος ήταν 3ος στο απλό στο περσινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων (είχε αποκλειστεί στα ημιτελικά από τον Σγουρόπουλο). Αναδείχτηκε επίσης πρωταθλητής Ευρώπης στο απλό παίδων το 2014 και δύο φορές δευτεραθλητής στο διπλό παίδων (2014 και 2015).

Τις ελπίδες του για πρόκριση στους «16» ο Αγγελάκης τις κυνήγησε και στο επόμενο ματς με αντίπαλο τον Πολωνό Μάρεκ Μπαντόβσκι (Νο 10 στον πίνακα αξιολόγησης της ηπείρου). Έδωσε ένα ακόμα ντέρμπι και κάμφθηκε με 4-2 σετ Ήταν και πάλι απολύτως ανταγωνιστικός από την αρχή ως το τέλος, προηγήθηκε ξανά με 2-1 σετ, όμως είδε τον Μπαντόβσκι ν’ ανεβάζει απόδοση και να βρίσκει λύσεις απέναντι στην άμυνα στα επόμενα σετ (6-11, 11-7, 11-9, 5-11, 6-11, 8-11). Αυτό το αποτέλεσμα «ψαλίδισε» τις πιθανότητες του Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος μπορούσε πια μόνο με συνδυασμό αποτελεσμάτων να προχωρήσει στην επόμενη φάση. Ήθελε ευρεία νίκη κόντρα στον Δανό Άντερς Λιντ (που έχει νικήσει 4-3 τον Μπαντόβσκι) και ταυτόχρονα να επικρατήσει ο Ρουμάνος Σίπος του Μπαντόβσκι.

Ο Αγγελάκης αιφνιδιάστηκε αρχικά από το παιχνίδι του αριστερόχειρα Λιντ (Νο 12) κι έχασε εύκολα το 1ο σετ. Σταθεροποίησε άμεσα την απόδοσή του, τα έδωσε όλα για το θετικό αποτέλεσμα χωρίς να σκέφτεται τη βαθμολογία και το άλλο ματς του ομίλου και επικράτησε με 4-2 σετ (2-11, 11-9, 9-11, 11-9, 11-2, 11-9). Αυτό το σκορ δεν είχε αντίκρισμα, αν και ο Μπαντόβσκι κάμφθηκε τελικά στο ντέρμπι με τον Σίπος και ο Αγγελάκης αρκέστηκε στην 3η θέση. Μέτρησαν τα παιχνίδια μεταξύ των Λιντ, Μπαντόβσκι και Αγγελάκη και ο πρωταθλητής μας είχε 6 σετ υπέρ και 6 κατά. Υπερίσχυσε ο Πολωνός με 7-6 και συντελεστή +1 και πήρε τη 2η προνομιούχο θέση.