Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Οκτάδα στο διπλό και παίζει για μετάλλιο ο Σγουρόπουλος

Ημερομηνία:  10 Μαρτίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Μπήκε στα προημιτελικά του διπλού ανδρών ο Γιάννης Σγουρόπουλος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 21 του Μινσκ. Με τον Ρώσο συμπαίκτη του Βλαντιμίρ Σιντορένκο βγήκαν νικητές με 3-2 από μεγάλο ντέρμπι με τους Ρουμάνους Ράρες Σίπος/Αλεξάντρου Μανόλε, μπήκαν στην 8άδα και το απόγευμα παίζουν για την είσοδο στα μετάλλια.

Αμφίρροπο από την αρχή ως το τέλος το παιχνίδι, είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε με οριακή διαφορά στο 5ο σετ. Για την εξασφάλιση θέσης στο βάθρο το ελληνορωσικό ζευγάρι αντιμετωπίζει σήμερα στις 18:55 ώρα Ελλάδας τους Τόμας Πολάνσκι/Ντένις Κλέιν από την Τσεχία και τη Γερμανία αντίστοιχα. Ο αγώνας γίνεται στο τραπέζι 2 και οι φίλοι της επιτραπέζιας αντισφαίρισης μπορούν να το παρακολουθήσουν στο ίντερνετ από το laola1.tv

Στο ματς της 16άδας οι Σγουρόπουλος/Σιντορένκο έχασαν οριακά το 1ο σετ και κυριάρχησαν στο 2ο. Στο κρίσιμο 3ο σετ, που είχε διακυμάνσεις, «διόρθωσαν» το αρνητικό ξεκίνημα, πήραν προβάδισμα με 2 και 3 πόντους και κατάφεραν τελικά με οριακή διαφορά να κάνουν το 2-1. Οι Ρουμάνοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και όλα κρίθηκαν στο ψυχοφθόρο 5ο σετ. Το ελληνορωσικό δίδυμο έχανε 0-3 στο καθοριστικό 5ο σετ, ισοφάρισε γρήγορα, ξαναέμεινε πίσω 6-8 και τελικά επικράτησε με 11-9! Τα σετ 9-11, 11-3, 11-9, 9-11 και 11-9.

Σημειωτέον ότι ο Ελευσίνιος άσος είχε αντίπαλο τον συμπαίκτη του στο περσινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, τον Σίπος. Ο Σγουρόπουλος φαίνεται να συνδυάζεται θαυμάσια με τον Σιντορένκο, ο οποίος εκτός από το απλό παίδων είχε πάρει πέρσι τον ευρωπαϊκό τίτλο και στο διπλό μικτό παίδων. Απέναντί τους πάντως, είχαν εξίσου ικανούς αθλητές και αρκεί να σημειώσουμε ότι ο Μανόλε έχει αναδειχτεί πρωταθλητής Ευρώπης στο διπλό μικτό νέων και το διπλό μικτό παίδων, ενώ ο Σίπος έχει δύο ασημένια μετάλλια από Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα στο διπλό μικτό παίδων και το διπλό παίδων. Ο Πολάνσκι και ο Κλέιν είναι 3ο φαβορί του ταμπλό.