Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Μεσογειακοί Αγώνες: Στην επόμενη φάση του απλού Σγουρόπουλος και Τόλιου

Ημερομηνία:  27 Ιουνίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Δύο προκρίσεις και δύο αποκλεισμοί για την ελληνική πλευρά στην εναρκτήρια μέρα του Μεσογειακού τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης στο Βαλς της Καταλονίας.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος στο απλό ανδρών και η Κατερίνα Τόλιου στο απλό γυναικών προχώρησαν στους «16» και από αύριο θα κυνηγήσουν ένα καλό πλασάρισμα. Πήραν το «εισιτήριο» με τη 2η θέση από τους ομίλους τους κι ανεξάρτητα από το αν αυτό σημαίνει θεωρητικά επιπλέον δυσκολία για την επόμενη φάση, μπορούν τη διάκριση εφόσον πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Στα προκριματικά γκρουπ αποκλείστηκαν ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος και η Γεωργία Ζαβιτσάνου. Δεν πρόκειται για αποτυχία βέβαια, αφού δεν είχαν με το μέρος τους τις πιθανότητες, ενώ κυνήγησαν το κάτι παραπάνω μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Στην τεχνική καθοδήγηση βρίσκεται ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Βατσακλής. Με τους αγώνες του απλού θα συνεχιστεί την Τετάρτη η δράση στο JoanaBallart Pavilion και οι δύο πρωταθλητές μας μαθαίνουν αργότερα τους προσεχείς αντιπάλους τους.

Στο απλό ανδρών κι από τη δεύτερη σειρά των seeding ο Γιάννης Σγουρόπουλος (νούμερο 265 στον κόσμο) βρέθηκε σε γκρουπ των 3ων αθλητών. Είχε με το μέρος του τις πιθανότητες για την πρόκριση και τελικά την πήρε με τη 2η θέση στο 2ογκρουπ. Εκεί αντιμετώπισε αρχικά το νούμερο 2 του αγωνίσματος, τον Σλοβένο Ντάρκο Γιόργκιτς. Ο 18άχρονος πρωταθλητής μας δεν έπιασε καλή απόδοση και κάμφθηκε με 4-0 σετ, καθώς την ίδια ώρα ο αντίπαλός του ήταν πολύ αποτελεσματικός και πέρασε το δυνατό παιχνίδι του (6-11, 8-11, 6-11, 9-11). Ο Γιόργκιτς είναι νούμερο 67 στην παγκόσμια κατάταξη του Ιουνίου και μεταξύ άλλων διακρίσεων είχε πέρσι και φέτος το χάλκινο μετάλλιο στο απλό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ελπίδων. Το βράδυ ο Σγουρόπουλος εμφανιζόταν ως ακλόνητο φαβορί απέναντι στον Τυνήσιο Άνταμ Χμαμ (Νο 426) και το πιστοποίησε στο τραπέζι. Κατέκτησε τη νίκη με 4-1 σετ και πέρασε στην επόμενη φάση. Μετά το 3-0 …έριξε ταχύτητα, δέχτηκε τη μείωση του σκορ και πίεση στο 5ο σετ, αλλά αξιοποίησε το πλεονέκτημα (11-8, 11-1, 11-5, 6-11, 14-12).

Στην επιστροφή του σε διεθνείς αγώνες μετά από καιρό ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (που δεν είναι αξιολογημένος τώρα στην παγκόσμια κατάταξη) μετείχε στο 8ο γκρουπ. Κυνήγησε την πρόκριση μέχρι την τελευταία αγωνιστική, αλλά τελικά περιορίστηκε στην 3η θέση. Στην αρχή αντιμετώπισε τον Τούρκο επικεφαλής Ιμπραχίμ Γκουντούζ (νούμερο 136 στον κόσμο). Ήταν ξεκάθαρο αουτσάιντερ, αλλά δεν βρήκε και ρυθμό ώστε ν’ ασκήσει κάποια πίεση και υποτάχθηκε με 4-0 σετ (5-11, 4-11, 6-11, 6-11).

Στη συνέχεια είχε άνευ αγώνα νίκη απέναντι στον Φατίχ Καραμπαχάκ από το Κόσοβο, ο οποίος δεν «κατέβηκε» τελικά και αποβλήθηκε με μηδενισμούς. Έτσι, στην 3η αγωνιστική ο φετινός πρωταθλητής Ελλάδας του απλού ανδρών έπαιξε το βράδυ για την προνομιούχο 2η θέση με τον Χέσους Καντέρο (Νο 145). Ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα …τελικού διότι νωρίτερα ο Ισπανός, με το ιδιόμορφο στυλ παιχνιδιού και το ασιατικό πιάσιμο στη ρακέτα, είχε χάσει με 4-3 σετ από τον Γκουντούζ… Ο 24χρονος πρωταθλητής μας, που είχε, έτσι κι αλλιώς, την ευκαιρία να μετρήσει δυνάμεις, δεν κατάφερε να πιέσει από την αρχή κι έχασε με 4-1.

Βελτιώθηκε από το 3ο σετ και μετά όταν κατάλαβε καλύτερα τις μπαλιές του Ισπανού και σίγουρα μπορεί να κρατήσει ορισμένα καλά διαστήματα (4-11, 6-11, 8-11, 11-6, 8-11). Ο Καντέρο ήταν στο κοντινό παρελθόν συμπαίκτης του Κώστα Παπαγεωργίου στη Γαλλία. Ενδεικτικό της αξίας του είναι ότι στην πορεία του μέχρι το τρόπαιο στο φετινό Challenge Open της Κροατίας, ο Παναγιώτης Γκιώνης τον είχε νικήσει στον 1ο γύρο 4-3 και με ανατροπή από 1-3 σετ!

Στο απλό γυναικών η Κατερίνα Τόλιου (νούμερο 167 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) κυνήγησε την πρωτιά στο 4ογκρουπ και τελικά προχώρησε με τη 2η προνομιούχο θέση στην επόμενη φάση. Στο εναρκτήριο παιχνίδι της κόντραρε γερά την Ισπανίδα επικεφαλής Γκαλία Ντβόρακ (Νο 87). Εμφανίστηκε απειλητική και προηγήθηκε με 1-0 και 2-1. Στα κρίσιμα σημεία ωστόσο, δεν μπόρεσε να βγάλει τον καλύτερο εαυτό της κι επέτρεψε στην πολύπειρη αντίπαλο (πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2004 στο απλό νεανίδων) να περάσει τα χτυπήματά της. Η εξέλιξη του ματς 11-9, 4-11, 11-9, 6-11, 0-11 και 6-11. Αργά το απόγευμα η σημερινή πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών έδωσε το καθοριστικό ματς με τη Σνεζάνα Μάρκοβιτς (Νο 390) από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Δεν μπήκε καλά στο τραπέζι κι έχασε το 1ο σετ. Με σταθερή άμυνα στη συνέχεια όμως, επιβεβαίωσε ότι είχε τον πρώτο λόγο και πήρε τη νίκη με 4-1 (5-11, 11-6, 11-9, 11-5, 11-6).

Η Γεωργία Ζαβιτσάνου (Νο 416) βρέθηκε στο 5ο γκρουπ. Διεκδίκησε γερά την πρόκριση μέχρι το τέλος ώσπου έμεινε στην 3η θέση με μία νίκη και δύο ήττες. Στην πρεμιέρα έχασε φυσιολογικά με 4-0 σετ από την επικεφαλής του γκρουπ, τη Στεφανί Λουιλέτ. Απειλητική ήταν στο 3ο και το 4ο σετ (4-11, 6-11, 9-11, 8-11). Η Γαλλίδα, που κατέκτησε τελικά την 1η θέση στο γκρουπ, είναι νούμερο 98 στο παγκόσμιο ranking list. Στη 2η αγωνιστική η Ζαβιτσάνου έκαμψε τη Φάντβα Γκάρσι από την Τυνησία. Έχασε το 1ο σετ, όμως στην πορεία επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της κι επικράτησε με 4-1 (6-11, 11-6, 11-5, 11-9, 11-7). Η αθλήτρια από την αφρικανική χώρα δεν είναι αξιολογημένη αυτόν τον καιρό στον διεθνή πίνακα.

Το απόγευμα η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών το 2016 πήγε στην αποφασιστικής σημασίας 3η αγωνιστική με 3 βαθμούς και αντιμετώπισε την ισόβαθμή της Ιταλίδα Κιάρα Κολαντόνι (Νο 162). Οι δυο τους είχαν ένα ακόμα κλειστό παιχνίδι, αλλά όπως στο πρόσφατο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, έτσι και τώρα, ηττημένη από το τραπέζι έφυγε η Ζαβιτσάνου. Στο τελικό 4-1 έχασε δύο σετ στην παράταση κι έδειξε ότι αν δεν υστερούσε σε κάποιες λεπτομέρειες θα μπορούσε να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα και την πρόκριση (13-15, 5-11, 8-11, 11-5, 10-12). Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Χάλμσταντ και τον αγώνα των εθνικών ομάδων για τον όμιλο η 25χρονη Ελληνίδα είχε χάσει από την Κολαντόνι με 3-2 σετ.

Στα άλλα παιχνίδια του γκρουπ Λουιλέτ-Γκάρσι 4-0, Λουιλέτ-Κολαντόνι 4-0 και Κολαντόνι-Γκάρσι 4-0 σετ.