Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Στη 16άδα του διπλού μικτού Σγουρόπουλος και Σουργιάν

Ημερομηνία:  05 Δεκεμβρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Το καλύτερο αποτέλεσμα έφερε η πρώτη μέρα της ελληνικής αγωνιστικής παρουσίας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων, που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Μπέντιγκο της Αυστραλίας.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος και η Σαμπίνα Σουργιάν προχώρησαν με δύο δύσκολες νίκες στη 16άδα του διπλού μικτού και καθώς είναι και 1ο φαβορί στο ταμπλό δημιουργούνται προσδοκίες για μετάλλιο. Ο δις πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων και η αριστερόχειρας Σέρβα βγάζουν «χημεία» στην πρώτη τους συνεργασία και απέκλεισαν δυνατά ζευγάρια από την Ασία αφού έχασαν αρχικά το 1ο σετ. Θα συνεχίσουν την προσπάθειά τους το Σάββατο και θα κυνηγήσουν την είσοδο στα προημιτελικά απέναντι στον Βλαντιμίρ Σιντορένκο και τη Μαρία Ταϊλάκοβα, δύο πολύ ταλαντούχα παιδιά από τη Ρωσία, με τα οποία ο Σγουρόπουλος έχει συνεργαστεί στο πολύ πρόσφατο παρελθόν στα διπλά μεγάλων διοργανώσεων. Ο αγώνας ορίστηκε για το τραπέζι 8, θ’ αρχίσει στις 04:45 ώρα Ελλάδας (13:45 τοπική) και δεν θα έχει ζωντανή μετάδοση στο διαδίκτυο.

Στον γύρο των «64» φάνηκε ότι κάθε αρχή είναι δύσκολη πολύ περισσότερο σ’ ένα Παγκόσμιο πρωτάθλημα και με Ασιάτες αντιπάλους. Για να προχωρήσουν στον 2ο γύρο ο Σγουρόπουλος και η Σουργιάν κατέβαλλαν τους Γιου Ζονγκ Τζουν/Ζου Τζινγκί από τη Σιγκαπούρη με 3-1 σετ σε ματς που μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ. Το 1ο φαβορί του αγωνίσματος έχασε το 1ο σετ, αλλά γρήγορα βελτίωσε συνεργασία και απόδοση και επικράτησε στα επόμενα. Κρίσιμο ήταν το 3ο που τελείωσε με οριακή διαφορά. Στο 1ο σετ τα φαβορί νούμερο 4 και 3 αντίστοιχα στο απλό μείωσαν στον πόντο από 6-10, αλλά δέχτηκαν καλή επίθεση και κάμφθηκαν με 9-11. Στο 2ο σετ πήγαν πολύ καλύτερα σε υποδοχή και σπιν, δημιούργησαν διαφορά και την αξιοποίησαν. Με σωστές επιλογές και καλό ρυθμό ξέφυγαν 7-3 στο 3ο σετ. Είδαν τους Ασιάτες να μειώνουν στον πόντο (8-7), μετά έχασαν ένα σετ μπολ και αξιοποίησαν το δεύτερο. Στο 4ο σετ ήταν σαφώς καλύτεροι και παίρνοντας επιθέσεις έφτιαξαν διαφορά, η οποία απλώς μαζεύτηκε από τους Τζουν/Τζινγκί (9-11, 11-4, 11-9, 11-7). Για να μπει στο κυρίως ταμπλό το ζευγάρι από τη Σιγκαπούρη είχε αποκλείσει λίγη ώρα πριν, στον μοναδικό προκριματικό γύρο, τους κινεζικής καταγωγής Ζάο Γιανγκλούν/Τσενγκ Ζιγίνγκ από τη Νέα Ζηλανδία με 3-0 σετ.

Το μεσημέρι τοπική ώρα ο Σγουρόπουλος και η Σουργιάν συνάντησαν στους «32» ένα ακόμα δίδυμο από την Ασία, τους Ινδούς Τζετ Τσάντρα και Σβάστικα Γκος. Βρέθηκαν πάλι πίσω με 0-1, γενικά είχαν πιο δύσκολη αποστολή, όμως με νέα καλή εμφάνιση επικράτησαν με 3-1 σετ και μπήκαν στις θέσεις 1-16. Με την Ινδία να εμφανίζει τα τελευταία χρόνια σταθερή πρόοδο σε όλες τις ηλικίες (από αυτή τη χώρα μάλιστα ήταν το 2ο φαβορί του ταμπλό, οι Τακάρ/Καμάθ, που έχασαν στους «32» από τους Γάλλους Ντε Νόντρες/Γκοτιέ) ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και είναι χαρακτηριστικό ότι τα τρία πρώτα σετ κρίθηκαν στην παράταση! Το ελληνοσερβικό δίδυμο αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι με δυνατό ηθικό και συγκέντρωση κι έδειξε ξανά πολύ καλή συνεργασία. Μετά το 0-1 είχε τον τελευταίο λόγο σε όλες τις κρίσιμες στιγμές και όταν πήρε τα δύο επόμενα σετ με την ελάχιστη διαφορά και πέρασε μπροστά 2-1 απέκτησε και ψυχολογικό αβαντάζ. Με σταθερή επίθεση και καλή υποδοχή «έχτισε» γρήγορα διαφορά στο 4οσετ (4-1), την αύξησε (8-2) κι έφτασε επιβλητικά στην πρόκριση. Τα σετ 10-12, 13-11, 12-10 και 11-4. Η συνέχεια στο αγώνισμα δεν δίνεται άμεσα. Είναι έτσι το πρόγραμμα, που οι αγώνες στον γύρο των «16» γίνονται το Σάββατο, μία μέρα πριν από την ολοκλήρωση της διοργάνωσης. Όπως προαναφέραμε ο Σγουρόπουλος και η Σουργιάν θα κυνηγήσουν την είσοδο στην 8άδα απέναντι στο ισχυρό ρωσικό ζευγάρι των Βλαντιμίρ Σιντορένκο/Μαρία Ταϊλάκοβα (νούμερο 14 στα seeding του μικτού). Αν φτάσουν σε νέα νίκη θα παίξουν πια για την εξασφάλιση μεταλλίου, καθώς η διοργάνωση δεν έχει ματς για τις θέσεις 3-4.

Την Πέμπτη (6/12) παίρνει σειρά το αγώνισμα του απλού και γίνονται τα προκριματικά γκρουπ. Ο Σγουρόπουλος τα αποφεύγει ως ένα από τα φαβορί κι αφού ολοκληρωθεί η πρώτη φάση θα πληροφορηθεί έπειτα από νέα κλήρωση τον αντίπαλό του στο ταμπλό των «32». Τα παιχνίδια του εναρκτήριου γύρου θα γίνουν την Παρασκευή στις 10:30 και στις 11:15.