Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ο Δουβαλίδης "έκλεισε" θέση στο 5ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της καριέρας του

Ημερομηνία:  10 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Μέλος της ελληνικής ομάδας, που θα συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου είναι από σήμερα ο Κώστας Δουβαλίδης.

Ο πρωταθλητής των ψηλών εμποδίων αγωνίστηκε στη Λουκέρνη και διένυσε τα 110 μ. εμπ. σε 13.50 (0,5), επίδοση καλύτερη από το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου και έδειξε πως βρίσκει πλέον ρυθμό, μετά τον τραυματισμό του Μαΐου. Ο Δουβαλίδης, ο οποίος κατέλαβε την όγδοη θέση στο σύνολο των δύο σειρών, έχει τρέξει φέτος την απόσταση σε 13.41, στο διασυλλογικό πρωτάθλημα τέλος Απριλίου, ενώ πριν λίγες ημέρες κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Ο πρωταθλητής από τη Δράμα θα έχει την ευκαιρία να κάνει τον επόμενο αγώνα του, το Σαββατοκύριακο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και να διεκδικήσει από αυτόν ένα χρόνο κάτω από τα 13.50. Νικητής στα 110 μ. εμπ. ήταν ο Μπαλάζ Μπατζί (Ουγγαρί), ενώ στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Μίλαν Τραίκοβιτς με 13.37.

Ο Δουβαλίδης πήρε την πρόκριση για το πέμπτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της καριέρας, αφού από το 2010 κι έπειτα δεν έχει λείψει από καμία διοργάνωση.
Στο μίτινγκ που έγινε στη Λουκέρνη αγωνίστηκε και η Ελένη Πόλακ στο επί κοντώ, που ωστόσο δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, αφού έμεινε στα 4,10 μ. και στη συνέχεια απέτυχε στα 4,30 μέτρα. Η αθλήτρια πλέον στρέφει την προσοχή της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας.

Μία ακόμη καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Αντζέλικα Μπένγκτσον, που ήταν πρώτη με 4,70 μ., όσο και η δεύτερη Τζεν Σουρ.