Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Φανταστικό 400άρι με τη Νάσερ να γράφει ιστορία , μεγάλη ανατροπή στο 10αθλο

Ημερομηνία:  04 Οκτωβρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Μία από τις γρηγορότερος κούρσες στην ιστορία της διοργάνωσης στην απόσταση των 400 μ. έγινε σήμερα στην Ντόχα του Κατάρ με την Σάλου Έιντ Νάσερ να γράφει το όνομα της στην ιστορία αφού με 48.14 στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια και έγινε η τρίτη γρηγορότερη αθλήτρια όλων των εποχών πίσω από την Μαρίτα Κοχ και την Γιαρμίλα Κρατοσβίλοβα. Παράλληλα πέτυχε την γρηγορότερη κούρσα που έχει σημειωθεί από το 1996 και το 48.25 της Μαρί Ζοσέ Περέκ.

Η 21χρονη αθλήτρια από το Μπαχρέιν έκανε εξαιρετική κούρσα, αφού επέλεξε από τη αρχή να φύγει γρήγορα και κατάφερε να διατηρήσει την ταχύτητα της μέχρι το φινάλε. Η Σον Μίλερ - Ουίμπο (Μπαχάμες) έκατσε στο βατήρα ως το μεγάλο φαβορί και τερμάτισε τελικά δεύτερη με επίσης σπουδαία επίδοση, 48.37, και νέο ρεκόρ ηπείρου. Η ολυμπιονίκης του Ρίο προσπάθησε στα τελευταία μέτρα να αντεπιτεθεί στην Νάσερ, ωστόσο δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο από την επίτευξη ενός εξαιρετικού χρόνου, που την ανέβασε στην έκτη θέση όλων των εποχών στο αγώνισμα. Η Μίλερ - Ουίμπο έμοιαζε να μην μπορεί να πιστέψει πως δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο, δύο χρόνια από την κούρσα του Λονδίνου εκεί όπου λίγο πριν τον τερματισμό σκόνταψε και έμεινε στην τέταρτη θέση, που ήταν και η τελευταία της ήττα μέχρι σήμερα το βράδυ. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Σερίκα Τζάκσον (Τζαμάικα) με 49.47 και νέο ατομικό ρεκόρ.

Ο Κέβιν Μαγέρ (Γαλλία) ήταν ένα από τα κορυφαία ονόματα του 17ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και οι φίλοι του στίβου περίμεναν με ανυπομονησία την παρουσία του στη διοργάνωση. Ο κάτοχος της κορυφαίας επίδοσης όλων των εποχών στο 10αθλο συμμετείχε στη διοργάνωση ως το μεγάλο φαβορί για τη νίκη, παρόλα αυτά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του, εξαιτίας τραυματισμού που τον ανάγκασε να ολοκληρώσει πρόωρα τον αγώνα του στο επί κοντώ με δάκρυα στα μάτια.
Έτσι δύο αγωνίσματα πριν το φινάλε το αγώνισμα...μηδένισε κι έγινε και πάλι ανοιχτό για περισσότερους από έναν αθλητές. Η νίκη κρίθηκε στην ουσία στα 1.500 μ., αφού μετά τον ακοντισμό τουλάχιστον τέσσερις ήταν σε τροχιά μεταλλίων. Νικητής αναδείχθηκε τελικά ο Γερμανός Νίκλας Κάουλ με 8.691 β. και νέο ατομικό ρεκόρ και με φοβερή παρουσία στον ακοντισμό, όπου πέτυχε την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών δύο φορές, με αποκορύφωμα το 79,05 μέτρα. Ο 21χρονος Γερμανός, ο οποίος βρέθηκε κάποια στιγμή περίπου 300 βαθμούς πίσω από τους προπορευόμενους αθλητές κατάφερε να ανακάμψει και να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Ο αθλητής σημείωσε ακόμη 11.27, 7,19 μ., 15,10 μ., 2,02 μ., 48.48, 14.64, 49,20 μ., 5,00 μ., 79,05 μ. και 4.15.70, Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Μαικέλ Ουίμπο (Εσθονία) με 8.604 β. και ατομικό ρεκόρ, που μετά την εγκατάλειψη του Μαγέρ έμοιαζε ο επικρατέστερος για το χρυσό και το χάλκινο στον Καναδά Νταμιαν Γουάρνερ με 8.529 βαθμούς.

Η σπουδαία Βρετανίδα αθλήτρια των συνθέτων αγωνισμάτων Καταρίνα Τζόνσον -Τόμσον κατάφερε να κάνει ένα από τους καλύτερους αγώνες της ζωής της και να κατακτήσει τον σημαντικότερο τίτλο της αθλητικής της καριέρας. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2018 στον κλειστό συγκέντρωσε 6.981 β. ενώ πέτυχε ατομικά ρεκόρ στα 100 μ. εμπ. (13.09), στη σφαιροβολία (13,86 μ.), τον ακοντισμό (43,93 μ.), ενώ ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακή στο μήκος με το άλμα στα 6,77 μ. (0,2), αλλά και στο ύψος με 1,95 μ., ενώ τερμάτισε 23.08 τα 200 μ. και έκλεισε το διήμερο της δράσης με 2.07.26 στα 800 μέτρα.
Η ολυμπιονίκης του Ρίο και παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2017 Ναφισάτου Τιάμ (Βέλγιο) έμεινε τελικά στη δεύτερη θέση με 6.677 βαθμούς. Η κορυφαία αθλήτρια στη δεύτερη ημέρα έμεινα αρκετά μακριά από τις επιδόσεις, ενώ είχε πρόβλημα με τον αγκώνα, που την επηρέασε στον ακοντισμό. Αναλυτικά οι επιδόσεις της: 13.36, 1,95 μ., 15,22 μ., 24.60, 6,40 μ., 48,04 μ., 2.18.93. Το χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε η  Βέρενα Πράνιερ (Αυστρία) με 6.560 βαθμούς.

Τον τίτλο που κατέκτησε πριν δύο χρόνια στο Λονδίνο υπερασπίστηκε σήμερα η Λιγιάο Γκονγκ με τη βολή στα 19.55 μέτρα. Η Κινέζα, νικήτρια και στους αγώνες Diamond League σημείωσε την μεγάλη της βολή στην πέμπτη της προσπάθεια και επιβεβαίωσε την αγωνιστική της ανωτερότητα στη φετινή σεζόν, αφού ήταν η μόνη που ξεπέρασε φέτος τα 20,00 μέτρα. Η Τζαμαϊκανή Ντανιέλ Τόμας - Ντότο δύο χρόνια από την τέταρτη θέση στο Λονδίνο κατάφερε να σκαρφαλώσει στο βάθρο των νικητριών με καλή παρουσία στον σημερινό τελικό. Η 25χρονη μάλιστα στην έκτη της βολή - και ενώ ήταν ήδη δεύτερη - έστειλε τη σφαιροβολία στα 19,47 μ. και πλησίασε αρκετά την Κινέζα. Η Γερμανίδα Κριστίνα Σβάνιτς ήταν τρίτη με 19,17 μέτρα.

Η απονομή των 110 μ. εμπ. έγινε σήμερα το βράδυ με μία ακόμη ανατροπή να περιμένει τους φίλους του στίβου, αφού τέσσερις ήταν τελικά οι αθλητές στο βάθρο. Οι Ισπανοί στη τρίτη τους ένσταση δικαιώθηκαν και οι διοργανωτές αποφάσισαν να ανεβάσουν στο τρίτο σκαλί του βάθρου των Ορτέγκα, ο οποίος παρεμποδίστηκε στον τελικό από τον ΜακΛάουντ όταν έχασε το ρυθμό του και έπεσε.