Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ολυμπιακοί Αγώνες: Άνετα ο Τσιτσιπάς στον 3ο γύρο

Ημερομηνία:  27 Ιουλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Τένις

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στον Αμερικανό Τιαφόε, τον οποίο κέρδισε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) για τον δεύτερο γύρο του μονού ανδρών του τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ. Προηγήθηκε με 3-0 και 4-1, ο Τιαφόε αντέδρασε μειώνοντας σε 3-5,  αλλά ο Έλληνας τενίστας ήταν κυρίαρχος στο τελευταίο game του πρώτου σετ κάνοντας το 6-3. Ο Αμερικανός πήρε το πρώτο game του δεύτερου σετ, έκανε και το 2-1, για να έρθει η απάντηση από τον Στέφανο Τσιτσιπά, για το 4-2 . Μετά το 3-4 από τον Τιαφόε, ο 22χρονος τενίστας και Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν άφησε περιθώριο στον αντίπαλό του στο επόμενο game, για το 3-5 και στη συνέχεια το 4-6, που του έδωσε τη νίκη πρόκριση.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «16» θα είναι ο νικητής του ματς ανάμεσα στον Γάλλο Ούγκο Ιμπέρ και τον Σέρβο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.