Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Σβιτόλινα σταμάτησε τη Σάκκαρη στο δρόμο για τα προημιτελικά

Ημερομηνία:  27 Ιουλίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Τένις

Η Ουκρανή Ελίνα Σβιτόλινα (Νο 4) σταμάτησε την πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις στο μονό των γυναικών καθώς κέρδισε την Ελληνίδα πρωταθλήτρια στον 3ο γύρο με 2-1 σετ.

Η Μαρία Σάκκαρη μπορεί να βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ με 0-3 και 1-4 ωστόσο επέστρεψε δυναμικά και γύρισε το ματς παίρνοντας προβάδισμα στα games με 5-4 και τελικά κατέκτησε το σετ με 7-5.

Η Σβιτόλινα αντέδρασε στο δεύτερο σετ και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια.κατακτώντας το με 6-3 ισοφαρίζοντας έτσι τον αγώνα. Στο τρίτο σετ η Σάκκαρη μπήκε με το δεξί, η Σβιτόλινα όμως γύρισε γρήγορα τα games και προηγήθηκε με 3-1. Η Σάκκαρη απάντησε και ισοφάρισε σε 3-3, ωστόσο η Ουκρανή ήταν αυτ'η που τελικά έφτασε στη νίκη με 6-4 κάνοντας το 2-1 με ανατροπή.

Τα σετ: 5-7, 6-3, 6-4