Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πανελλήνιο ρεκόρ από τον Λυκόκα-Αρβανιτίδη

Ημερομηνία:  19 Απριλίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Τοξοβολία

Με πολύ καλές επιδόσεις για την ελληνική Εθνική ομάδα ξεκίνησε σήμερα Τρίτη (18/04), με τους αγώνες κατάταξης, το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Τοξοβολίας, το “Marathon European Youth Cup 2017”, που συνδιοργανώνουν στο Δημοτικό Στάδιο της Νέας Μάκρης, η Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας και ο Δήμος Μαραθώνα.

Ο Φίλιππος Λυκόκας-Αρβανιτίδης σημείωσε μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ με 650 πόντους στο Ολυμπιακό τόξο καταλαμβάνοντας τη 10η θέση στο γύρο κατάταξης και προκρίθηκε «μπάι» στη φάση 1/16. Το προηγούμενο ρεκόρ είχε από πέρυσι ο Αριστείδης Σπαταλάς με 644 π..

Καλύτερη επίδοση από το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε και ο ίδιος ο Σπαταλάς ο οποίος συγκέντρωσε 645 πόντους, κατετάγη 13ος στον γύρο κατάταξης και  προκρίθηκε επίσης «μπάι» στη φάση 1/16. Επίσης ο Σπύρος Καλογερόπουλος κατετάγη 28ος στον γύρο κατάταξης σημειώνοντας 622 πόντους. Στη φάση 1/24 επικράτησε με 6-4 επί του Τσέχου Τζόζεφ Κρεσάλα. Ο Παναγιώτης Θεμελής κατέλαβε την 30η θέση στον γύρο κατάταξης με 619 πόντους. Στη φάση 1/24 ηττήθηκε από τον Ρουμάνο Κοσμίν Φράι με 6-2.

Στις νεάνιδες η Αναστασία Κατσαΐτη μετά από εξαιρετική παρουσία κατετάγη 11η με 620 π. και πέρασε «μπάι» στη φάση 1/16. Η Λήδα Νάνου κατετάγη 25η στον γύρο κατάταξης με 600 π. Στη φάση 1/24 επικράτησε επί της Γεωργιανής Νάτα Γκεγκέναβα με 6-2. Η Ευαγγελία Αυγερινάκη κατετάγη 33η στον γύρο κατάταξης με 556 π. Στη φάση 1/24 επικράτησε της Ελβετίδας Λίλο Γκράνγκερ με 6-2. Η Στέλλα Χαΐντούτη κατέλαβε την 39η θέση με 508 π. στον γύρο κατάταξης αλλά ηττήθηκε στη φάση 1/24 από την Ουκρανίδα Πωλίνα Ζουκ με 6-2.

Στο σύνθετο τόξο εφήβων ο Δημήτρης-Κωνσταντίνος Δρακιώτης συγκέντρωσε 654 π. και κατέλαβε την 12η θέση. Τον ακολούθησε ο Παντελής Αναστασιάδης με 649, ενώ ο Γιάννης Βαββάς κατετάγη 14ος με 647 π.. Ο Μιχάλης-Ευφραίμ Καραφυλάκης κατέλαβε την 16η θέση με 590 π. Στις νεάνιδες η Ελένη Ευσταθίου συγκέντρωσε 618 π. και κατέλαβε την 13η θέση. Η Αλεξάνδρα Ζαϊμίδη με 567 κατέλαβε την 14η θέση, ενώ την ακολούθησε η Ιωάννα Μανιάτη με 561 π. Η Χριστίνα Σέρβου κατετάγη 16η με 525 π.

Στο Ολυμπιακό τόξο νέων ανδρών ο Γιώργος Μπρουτζάκης κατέλαβε την 35η θέση στον γύρο κατάταξης με 586 π. και στη φάση 1/24 επικράτησε επί του Γάλλου Ναντάβ Ζαν με 6-4. Ο Γιάννης Νόβας κατέλαβε την 36η θέση με 577 πόντους στον γύρο κατάταξης και ηττήθηκε στο 1/24 από τον Δανό Μίκελ Ράσμουσεν με 6-2. Ο Παναγιώτης Κατσαΐτης κατετάγη 41ος (520 π.) και στη συνέχεια ηττήθηκε από τον Ρώσο Μπουιγιάντο Τσιρεντόζιεφ με 6-0. Την ίδια τύχη είχε και ο Μιχάλης Κοτσιφάκης που κατετάγη 43ος (422 π.) αλλά αποκλείστηκε από τη συνέχεια από τον Κροάτη Ιβάν Χορβάτ με 6-0.

Στο Ολυμπιακό τόξο νέων γυναικών η Στέλλα-Αντιγόνη Αναστασιάδη κατέλαβε την 19η θέση στον γύρο κατάταξης με 556 π. Η Φοίβη Συναδινού ήταν 21η με 538, ενώ η Αναστασία Δράκου 22η με 531 π. Η Πολυξένη Μπαρούνη κατετάγη 23η με 520 πόντους.

Στο σύνθετο τόξο νέων ανδρών ο Δημήτρης Λαμπράκης κατετάγη 14ος στον γύρο κατάταξης (668 π.) και επικράτησε στη φάση 1/16 επί του Τούρκου Γκοκσέλ Αλτίντας με 144-137. Ο Φαίδων-Μιχαήλ Νούσης κατετάγη 18ος (658 π.) και ηττήθηκε από τον Σλοβάκο Μαρτίν Κόμπζα με 143-131.Ο Γιάννης Ζαντιώτης-Χατζούδας κατέλαβε την 21η θέση (615 π.) και στη συνέχεια γνώρισε την ήττα από τον Ρουμάνο Βαλεντίν Ρούσου με 133-126. Ο Αθανάσιος Τσελεμπάνης κατέλαβε την 22η θέση στον γύρο κατάταξης (607 π.) και στη φάση 1/16 ηττήθηκε από τον Σουηδό Ρόμπιν Χεντένβαγκ με 144-129.

Στο σύνθετο τόξο νέων γυναικών η Στυλιανή-Ευαγγελία Κωστάκου κατέλαβε την 12η θέση (647 π.), η Κωνσταντίνα Κονιδάρη την 13η θέση (584 π.), η Δήμητρα Μπίσια την 14η (514 π.) και η Ίριδα Κόντου την 15η (457 πόντοι). Οι αθλητές και οι αθλήτριες που συνεχίζουν στην επόμενη φάση θα αγωνιστούν την Πέμπτη.

Στα ομαδικά, στο Ολυμπιακό τόξο νέων ανδρών η Εθνική Ελλάδας βρίσκεται στην 6η θέση (1683 πόντοι). Στο  Ολυμπιακό τόξο νέων γυναικών το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι 5ο (1625 π.), ενώ στο μεικτό νέων η ομάδα μας βρίσκεται στην 10η θέση (1142 πόντοι). Στο σύνθετο τόξο νέων ανδρών η Ελλάδα καταλαμβάνει την 4η θέση (1941 π.), στο νέων γυναικών την 3η θέση (1745 πόντοι) και στο μεικτό την 5η θέση (1315 πόντοι).

Το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Νέων φιλοξενείται στο Δημοτικό Στάδιο της Νέας Μάκρης από σήμερα  Τρίτη (18/04) μέχρι και το Σάββατο (22/04), με ελεύθερη είσοδο για το κοινό όλες τις ημέρες της διοργάνωσης.