Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Iστορικό νταμπλ για τον Ολυμπιακό

Ημερομηνία:  16 Μαϊος 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Πρωταθλήτρια και νταμπλούχος Ελλάδος αναδείχθηκε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού, αφού με τη επικράτησή της με 9-6 επί του ΝΟ Βουλιαγμένης στο "Π. Καπαγέρωφ" πήρε την τρίτη νίκη στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών και έτσι διατήρησε το στέμμα της για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη, που είχε ήδη πάρει δύο νίκες σε Πειραιά και Λαιμό, ξεκίνησε πιο δυναμικά και προηγήθηκε με 4-2 στην πρώτη περίοδο. Η δεύτερη περίοδος είχε βασικές πρωταγωνίστριες τις δύο άμυνες και η Ειρήνη Νίνου μείωσε σε 4-3, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Χυδηριώτη ισοφάρισε για τις φιλοξενούμενες, η Έμολο στον παραπάνω έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό πριν ισοφαρίσει εκ νέου η Διαμαντοπούλου. Δύο γκολ από Αβραμίδου και Ελευθερία Πλευρίτου και ένα από την Ξενάκη διαμόρφωσαν το 7-6 στα τέλη του τρίτου οκταλέπτου. Τελικά, στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχες "λύγισαν" την ομάδα του ΝΟΒ και έφτασαν στην επικράτηση με 9-6, κατακτώντας το τρόπαιο του πρωταθλητή.

Να σημειωθεί πως στο 0.33 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε η τεχνικός του ΝΟ Βουλιαγμένης, Αλεξία Καμμένου, για διαμαρτυρία. Κατά την έξοδό της από το χώρο της πισίνας, όπως αναγράφεται στο φύλλο αγώνος, δέχθηκε μπουκάλια από νερό και καφέδες από την κερκίδα των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και να μεταφερθεί στο ιατρείο για τις πρώτες βοήθειες.

Ο αγώνας διεκόπη για 14 λεπτά και αφού η κ. Καμμένου μεταφέρθηκε εκτός, συνεχίστηκε κανονικά. Η αρχηγός του ΝΟ Βουλιαγμένης, Έλενα Κούβδου, υπέγραψε με επιφύλαξη το φύλλο αγώνος μετά, ενώ ο ΝΟ Βουλιαγμένης υπέβαλε ένσταση για τα επεισόδια, θεωρώντας πως θα έπρεπε να διακοπεί το παιχνίδι.

Αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της ελληνικής γυναικείας υδατοσφαίρισης που μια ομάδα κατακτά τον τίτλο για πέντε συνεχόμενες χρονιές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 9-6

Οκτάλεπτα: 4-2, 0-1, 3-3, 2-0

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χ., Πλευρίτου Ε. 2, Έγκενς 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη, Πλευρίτου Μ., Έμολο 2, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 3, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Φουντωτού

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Νιχάους, Χυδηριώτη 1, Τζελέπη, Κώτσια, Ξενάκη 1, Μαυρωτά, Πάτρα, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου Β. 2, Λούδη, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ε 1.