Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ιστορική νίκη επί της Ισπανίας και στον ημιτελικό με την Ρωσία

Ημερομηνία:  14 Σεπτεμβρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Ιστορική νίκη πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής (13/9) η ελληνική Εθνική ομάδα Νέων γυναικών επικρατώντας με 10-8 της Ισπανίας και κερδίζοντας την πρόκριση για τον ημιτελικό του Σαββάτου, όπου θα αντιμετωπίσει την Ρωσία στις 10 το βράδυ.

Η Ρωσία θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και αυτό καταδεικνύει το πόσο άτυχη ήταν η ελληνική ομάδα στην κλήρωση. Η Ισπανία θεωρείτο ένα από τα δύο κορυφαία φαβορί της διοργάνωσης μαζί με την Ρωσία, αλλά η ελληνική ομάδα απέδειξε τις απεριόριστες δυνατότητές της.

Το σύνολο του Στέφανου Λέανδρου θα διεκδικήσει πλέον ένα από τα τρία μετάλλια της κορυφαίας διοργάνωσης της συγκεκριμένης κατηγορίας. Το παγκόσμιο πρωτάθλημα διεξάγεται στο Φουνσάλ της Μαδέιρα.

Η ελληνική ομάδα έκανε μία εντυπωσιακή αρχή στον αγώνα και προηγήθηκε με 6-1 στο πρώτο οκτάλεπτο. Μεγάλη μάχη έγινε στην δεύτερη περίοδο, όπου η ελληνική ομάδα διατήρησε το ευρύ προβάδισμα (9-5 η λήξη του ημιχρόνου). Η Ισπανία αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και μείωσε στο ένα γκολ διαφορά (9-8). Στην τελευταία περίοδο η Ελληνιάδή σημείωσε ένα ακόμη τέρμα, η άμυνα ήταν υποδειγματική και η νίκη - θρίαμβος ήρθε.

Κορυφαίες, χωρίς να υστερήσει καμιά από τις ελληνίδες παίκτριες, ήταν η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη και η Έλενα Ελληνιάδη. Εξι λεπτά πριν από την λήξη της συνάντησης αποβλήθηκε από τους διαιτητές ο ομοσπονδιακός προπονητής Στέφανος Λέανδρος.

Σε πελάγη ευτυχίας έπλεε ο ομοσπονδιακός προπονητής  μετά τη λήξη του αγώνα και παρά το γεγονός ότι είχε αποβληθεί με κόκκινη κάρτα από τους διαιτητές βρήκε την δύναμη να δηλώσει:

«Είναι ιστορικής σημασίας η επικράτηση. Αφήσαμε εκτός μεταλλίων την κορυφαία ομάδα του κόσμου τα τελευταία χρόνια. Αυτή η επικράτηση σημαίνει πολλά για την γυναικεία ελληνική υδατοσφαίριση. Θέλαμε πολύ αυτήν την νίκη, αφού είχαμε αποκλειστεί δυο φορές στο πρόσφατο παρελθόν από την Ισπανία. Είχαμε μελετήσει πάρα πολύ τους αντιπάλους. Ζητώ συγνώμη από τα κορίτσια μου που αποβλήθηκα την ώρα που με χρειάζονταν. Δεν μπόρεσα να αντέξω κάποια πράγματα που έβλεπα μέσα στο παιχνίδι και τα οποία δεν θέλω να σχολιάσω. Η Ρωσία ήταν φιναλίστ με την Ισπανία στην προηγούμενη διοργάνωση. Ο ημιτελικός απέναντι σε αυτή την ομάδα είναι ουσιαστικά ο τελικός της διοργάνωσης, σύμφωνα με τους αντικειμενικούς παρατηρητές. Οι Ρωσίδες κέρδισαν εύκολα την Ουγγαρία και ξεκούρασαν αρκετές παίκτριες. Εμείς έχουμε την ψυχολογία μας στο ζενίθ, θα παίξουμε συγκεντρωμένα και θα εξαντλήσουμε κάθε ελπίδα για να φτάσουμε στον τελικό και να κατακτήσουμε ένα μετάλλιο. Συγχαρητήρια στα κορίτσια μου για την σημερινή προσπάθεια».

Ο Άγγελος Γαρελίδης, συνεργάτης του ομοσπονδιακού προπονητή Στέφανου Λέανδρου, υποστήριξε στην σελίδα της Ομοσπονδίας.

«Είναι μια ιστορική νίκη επί ενός ικανότατου αντιπάλου. Είχαμε μελετήσει πολύ καλά την ισπανική ομάδα και τα κορίτσια εφήρμοσαν όσα τους είπαμε. Η Ελλάδα βρίσκεται στα μετάλλια της διοργάνωσης. Η Ρωσία, αντίπαλός μας στον ημιτελικό, είναι ίσως η καλύτερη από τις ομάδες που θα μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε. Έχουμε κάνει μία κοινή προετοιμασία μαζί τους στην Ελλάδα και γνωρίζουμε τις πολλές δυνατότητες τους. Στον σημερινό προημιτελικό απέναντι στην Ουγγαρία, η Ρωσία κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση. Σε έναν ημιτελικό όμως παγκοσμίου πρωταθλήματος δεν υπάρχουν φαβορί».

ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 10-8

Οκτάλεπτα: 6-1, 3-4, 0-3, 1-0

ΕΛΛΑΔΑ: Κοτσιώνη, Κατσιμπρή, Λούδη, Ελληνιάδη 4, Πρωτοπαπά, Μαστρόκαλου, Νίνου, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Κοκκινάκη, Δούλη 1, Κοντονή 1, Κανετίδου 1, Αρχοντάκη.
ΙΣΠΑΝΙΑ: Αρόνιες 3, Αμορός 1, Ζουρίτα 1, Άλβαρες 1, Εσπιναγκόθα 1, Βελαγιες 1.