Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Νίκη στο φιλικό επί της Ρωσίας για την Εθνική Γυναικών

Ημερομηνία:  25 Μαρτίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Φιλικό αγώνα με αντίπαλο τη Ρωσία έδωσε την Τετάρτη (24/3) το βράδυ η Εθνική μας ομάδα υδασφαίρισης των Γυναικών, η οποία βρίσκεται στη Βουδαπέστη για τα ευρωπαϊκά προκριματικά του World League και για τον έναν και μοναδικό επίσημο αγώνα που θα δώσει κόντρα στην Ολλανδία (Πέμπτη 25/3 στις 17:30).

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε 11-9 τις Ρωσίδες, σε έναν αγώνα όπου ο ομοσπονδαικός τεχνικός Τεό Λοράντος έκανε δοκιμές και τα κορίτσια έδειξαν διάθεση, βρήκαν λύσεις επιθετικά με όλους τους τρόπους και κατάφεραν να περιορίσουν τα ατού τω Ρωσίδων.

Από το τρίτο οκτάλεπτο και μετά η Ελλάδα πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ και με καλή άμυνα κράτησε πίσω της Ρωσία, αλλά στα τελευταία λεπτά χρειάστηκαν οι καίριες αποκρούσεις της Ιωάννας Σταματοπούλου, τα αποτελεσματικά μπλοκ της ελληνικής άμυνας, αλλά και μια συνεργασία των αδερφών Πλευρίτου (Βάσω και Μαργαρίτα), με την οποία γράφτηκε το 11-9, στα 2 λεπτά πριν από τη λήξη. Ένα λεπτό αργότερα η Ειρήνη Νίνου έβγαλε μπλοκ στο σουτ της Πόποβα και η νίκη κατέληξε οριστικά σε ελληνικά χέρια.

Πρώτες σκόρερ με τρία γκολ η κάθε μία οι Έλενα Ξενάκη και Ελευθερία Πλευρίτου. Τα πρώτα τους λεπτά συμμετοχής με την Εθνική ομάδα πήραν οι νεαρές Χριστίνα Σιούτη και Σοφία Τορνάρου, ενώ στη 13άδα βρισκόταν για πρώτη φορά η τερματοφύλακας Ελένη Σωτηρέλη, η οποία όμως δεν αγωνίστηκε.

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-1, 4-3, 2-.

Η σύνθεση και τα γκολ της ΕΛΛΑΔΑΣ: Σταματοπούλου, Τσουκαλά, Τριχά, Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Μ. 2, Ξενάκη 3, Νίνου, Σιούτη, Τορνάρου, Πλευρίτου Βασ., Πλευρίτου Ελ. 3, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σωτηρέλη.