Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός

Ημερομηνία:  01 Μαϊος 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Μέρες θριάμβου για το ερυθρόλευκο και γενικότερα το ελληνικό πόλο. Το σχεδίασαν, το πίστεψαν και το έκαναν πραγματικότητα τα τρομερά κορίτσια του Ολυμπιακού. Οι χρυσές ερυθρόλευκες γοργόνες έγραψαν μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία του συλλόγου, της ελληνικής υδατοσφαίρισης και του ελληνικού αθλητισμού, κατέκτησαν την κορυφή της Ευρώπης, ανέβηκαν ψηλά στους επτά ουρανούς και έκαναν εκεί θρυλική ανάσταση!

Η εκπληκτική αρμάδα του Χάρη Παυλίδη, με αμιγώς ελληνική σύνθεση και παρά την έλλειψη πολλών αγώνων λόγω covid-19, επιβλήθηκε με 7-6 επί της ουγγρικής Ντουναϊσβάρος, μέσα στον άντρο των Μαγυάρων στη Βουδαπέστη, μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό στο Final-4 της Euroleague και αναδείχθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης, ενώ κατέκτησε το τέταρτο ευρωπαϊκό της τρόπαιο συνολικά.

Ο τελικός πήγε στις κλειστές άμυνες και στο σκληρό ματς και φυσικά είχε συγκλονιστική εξέλιξη. :hταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη προηγήθηκαν με 3-2 στην πρώτη περίοδο με την Ντουναϊσβάρος να προηγείται για πρώτη φορά στο ματς στα 6:06 για το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός, όμως, απάντησε και αφού ισοφάρισε σε 4-4 με με την Βασιλική Πλευρίτου στα 5:02, πήγε προηγούμενος στην 3η περίοδο με πέναλτι της Αβραμίδου στα 16” πριν από τη λήξη του ημιχρόνου (4-5). Στην 3η περίοδο, οι άμυνες έπαιξαν και πάλι κυρίαρχο ρόλο με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται στον ισόπαλο 6-6 Η κορυφαία του αγώνα Βασιλική Πλευρίτου (3 γκολ) πέτυχε το νικητήριο γκολ (7-6) , στο 2.39 πριν από τη λήξη του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΤΟΥΝΑΪΣΒΑΡΟΣ 7-6

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 1-2, 1-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Αβραμίδου 1, Σιούτη, Πλευρίτου Μ. 1, Τορνάρου, Πλευρίτου Β. 3, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιάτη, Σταματοπούλου.

ΝΤΟΥΝΑΪΣΒΑΡΟΣ (Αττίλα Μίχοκ): Μάγιαρι, Σιλάγκι 2, Παλ, Χούσζτι, Χόρβατ, Μαχιέου, Σζάμπο, Γκάρντα 4, Ζίγκλερ, Μούσκι, Μπρεζόφσκι, Σζέλακ, Σάιμπεν.

Διαιτητές: Νικολόζι (Ουγγαρία), Φρανούλοβιτς (Κροατία)

Στον μικρό τελικό η Ούιπεστ νίκησε 15-10 τη ρωσική Ουραλότσκα και πήρε την 3η θέση.