Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ήττα για την Εθνική Ανδρών στην Κοζάνη- Όλα για την νίκη στο Εσκίσεχιρ

Ημερομηνία:  10 Απριλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Χάντμπολ

Μπροστά σε 2.000 θεατές στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης η Εθνική Ανδρών έχασε με 26-22 από την Τουρκία και μαζί με την ευκαιρία να εδραιωθεί στην 3η θέση στον 3ο προκριματικό όμιλο του EURO 2020.

Παρά τα τρία χαμένα πέναλτι και τα πολλά σουτ από τα έξι μέτρα απόρροια του άγχους, η Ελλάδα έπαιξε με ψυχή και με κορυφαίους τους Μυλωνά (7 γκολ) και Ηλιόπουλο (6 γκολ) ήταν μέσα στην διεκδίκηση της νίκης, έχοντας και το προβάδισμα στο 55’ με 22-21, αλλά ένα σερί 5-0 των Τούρκων στο τελευταίο πεντάλεπτο έφερε το τελικό 22-26.

Η Εθνική πλέον χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη την Κυριακή 14 Απριλίου στις 17:00 στο Εσκίσεχιρ στην 4η αγωνιστική των ομίλων για να επιστρέψει στην 3η θέση και να συνεχίσει να παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Το ματς
Η Τουρκία ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 2-0 (3’), 3-1 (7’), βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, ενώ ταυτόχρονα η ελληνική ομάδα είχε χάσει δύο πέναλτι με τον Τζηρά.
Η Τουρκία διατήρησε το προβάδισμα στα επόμενα λεπτά, φτάνοντας στο +3 δύο φορές (4-7) στο 18’ και 7-10 στο 24’
Σταδιακά η Εθνική βρήκε τα πατήματα της και κατάφερε να μειώσει σε 9-10 με τον Ηλιόπουλο στο 26’. Οι Τούρκοι επανέφεραν την διαφορά στα δύο γκολ (9-11), αλλά η Ελλάδα με τους Μυλωνά και Κρητικό ισοφάρισε σε 11-11, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Ελλάδα που προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με τον Ηλιόπουλο στο 31’ και 14-13 στο 37’ με Τζηρά. Η Εθνική βρέθηκε και πάλι πίσω (16-17) με τέρμα του Ερσίν (43’), αλλά με δύο συνεχόμενα γκολ του Τζηρά από εξτρέμ και αιφνιδιασμό πήραμε και πάλι… κεφάλι στο σκορ με 18-17 (44’), ενώ ο Μπουκοβίνας που είχε περάσει στο ματς έκανε κάποιες εντυπωσιακές επεμβάσεις σε τετ α τετ. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά 19-20 (48’) και 20-21 (49’). Με δύο γκολ από τον Ηλιόπουλο στο 51:31 και στο 54:26 η Ελλάδα έκανε το 22-21, δέχθηκε όμως ένα 5-0 και στο 57:49 οι Τούρκοι έφτασαν στο 22-26 και πήραν την νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ- ΤΟΥΡΚΙΑ 22-26
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 4-6, 6-7, 8-10, 11-11 (ημχ.), 12-13, 16-16, 18-18, 20-21, 22-22, 22-26
ΕΛΛΑΔΑ (Αρβανίτης): Τσιλιμπάρης, Μπασμαλής 1, Αραμπατζής, Λιάπης, Μυλωνάς 7, Μάλλιος, Κρητικός 2, Πασσιάς, Κεδέρης, Τζηράς 4, Τσίλης 2, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Σεντούρκ): Πέκτας 2, Ερσίν 4, Πεχλιβάν 4, Αρίφογλου, Ερσειλάν 1, Ντεμιρεζέν 1, Γκέκτεπε, Γκούμουσοκ, Ναλμπάντογλου, Οζτούρκ 1, Οζμουζούλ, Ερόζ 2, Τσέλεμπι 2, Σαράκ, Κιουταχά 2.
Διαιτητές: Λαχ- Σοκ (Σλοβενία), Παρατηρητής: Παβίσεβιτς (Μαυροβούνιο)
Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 1/4-3/5