Πρωταθλητής Ελλάδας για 6η σερί χρονιά ο Στέφανος Διαμαντής

Ημερομηνία:  24 Ιουλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Τένις με αμαξίδιο

Πρωταθλητής Ελλάδας για 6η σερί χρονιά, αναδείχθηκε ο Στέφανος Διαμαντής.

Ο Έλληνας πρωταθλητής των Αετών Αθήνας, Νο-22 στην παγκόσμια κατάταξη, στον τελικό του πανελλήνιου πρωταθλήματος τένις με αμαξίδιο που φιλοξενήθηκε στο αθλητικό κέντρο Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» της Καβάλας, νίκησε 6/4, 6/2 τον Γιώργο Λαζαρίδη (Διαφοροζώ, Νο-57) και πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου για έκτη συνεχή φορά.

Την τρίτη θέση του πανελλήνιου πρωταθλήματος πήρε ο Κωνσταντίνος Διαλεκτόπουλος (Νο-403) του Ηρόδικου. Στο «μικρό» τελικό της διοργάνωσης νίκησε 6/4, 6/3 τον Χριστόδουλο Παπαδόπουλου επίσης του Ηρόδικου.

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα έγινε σε συνεργασία με το Α.Σ. ΑμεΑ ΗΡΟΔΙΚΟΣ και υποστηρίχθηκε από την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης / Περιφερειακή Ενότητα Καβάλας και το Δήμο Καβάλας.