Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Χωρίς μετάλλιο για τις ελληνικές ρακέτες, η πρόβα τζενεράλε ενόψει Ευρωπαϊκού

Ημερομηνία:  11 Σεπτεμβρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Χωρίς μετάλλιο για τις ελληνικές ρακέτες, ολοκληρώθηκε το δυνατό όπεν επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Τσεχίας.

Το δεύτερο μέρος των αγώνων στην Οστράβα περιλάμβανε το ομαδικό. Στην κλάση 6 των ανδρών ο Μάριος Χατζηκυριάκος και ο Γιώργος Μουχθής, που έκαναν πρόβα τζενεράλε για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σουηδίας (Χέλσινμποργκ, 14-21/09), αποκλείστηκαν στα γκρουπ. Στις κλάσεις 1-3 των γυναικών η Φωτεινή Μπούσιου και η Ολλανδέζα συμπαίκτριά της Φέμκε Κόμπεν έμειναν τελευταίες στον ενιαίο όμιλο. Το τουρνουά ήταν ενταγμένο στο ετήσιο πρόγραμμα ParaTT της διεθνούς ομοσπονδίας του αθλήματος (I.T.T.F.) και τους αθλητές κοούτσαρε ο ομοσπονδιακός προπονητής Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας ατόμων με αναπηρίες Μιχάλης Κατσικαδέλης.

Στους άνδρες και την κλάση 6 το ελληνικό δίδυμο πήρε μέρος στο 2ο γκρουπ. Έμεινε στην 3η θέση με 1 νίκη και 2 ήττες και αποκλείστηκε από την τελική 4άδα. Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι έχασε με 2-1 από τη μικτή Μεγάλης Βρετανίας-Γαλλίας, που ήταν επικεφαλής. Στο εναρκτήριο διπλό ήρθε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ απέναντι στους Ερό και Πέρι, αλλά στη συνέχεια ο Μουχθής έχασε με 3-0 σετ από τον πρώτο και ο Χατζηκυριάκος με το ίδιο σκορ από τον δεύτερο.Στην ήττα με 2-0 από τη μικτή Ελβετίας/Ρωσίας οι πρωταθλητές μας λύγισαν με 3-2 στο διπλό από τους Νέους/Γκαμπντούλιν και στο ατομικό ο Χατζηκυριάκος ηττήθηκε με 3-0 από τον Γκαμπντούλιν. Στην επικράτηση με 2-0 εναντίον της μικτής Ιρλανδίας/Τσεχίας ήρθε εύκολη νίκη στο διπλό και μετά ο Χατζηκυριάκος ξεπέρασε με 3-0 σετ τον Νίζντο.

Στις γυναίκες και τις κλάσεις 1-3 η Μπούσιου και η Φέμκε Κόμπεν μετείχαν σε έναν όμιλο των 4ων. Έγινε πουλ όπου το ελληνο-ολλανδικό ζευγάρι έμεινε 4ο χωρίς νίκη. Έχασε 2-1 από τη μικτή Ιαπωνίας/Ταϊλάνδης, 2-0 από τη μικτή Σερβία/Μεγάλη Βρετανία κι επίσης 2-0 από τη Γερμανία.Στον αγώνα με τις Ασιάτισσες η Μπούσιου κάμφθηκε στο φινάλε με 3-1 σετ από τη Γιουκίμι Τσάντα, ενώ πέρα από τα ματς στο διπλό είχε ένα ακόμα ατομικό παιχνίδι με τη Γερμανία Στέφανι Αντρέε όπου έχασε με 3-0 σετ.