Σαφές προβάδισμα πρόκρισης στους "16"

Ημερομηνία:  02 Δεκεμβρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ

Στον πρώτο αγώνα της Φάσης των «32» του CEV Challenge Cup Men, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα της Τετάρτης 1 Δεκεμβρίου 2021 την MOK Mursa Osijek στο PAOK Sports Arena, της οποίας και επικράτησε με 3-0 σετ, κάνοντας το βήμα για την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup Men.

Ο ΠΑΟΚ, παρατάχθηκε με τους: Γουόλς, Ούντρις, Πετρέα, Τακουρίδη, Κοκκινάκη και Κουμεντάκη στην αρχική του σύνθεση.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με πολλούς πρώτους χρόνους και πόντους κυρίως από τον Πετρέα ξέφυγε με 8-3. Ο Δικέφαλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και πήγε στο 17-11 με δυο συνεχόμενες επιθέσεις του Ούντρις, για να κάνει εύκολα το 1-0 με 25-20 με άσο του Koυμεντάκη.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους ασπρόμαυρους να παίρνουν φρεσκάδα από τον Σωτηρίου αντί του Κουκλίνσκι που μπήκε αλλαγή και να προηγούνται με 9-6 και 12-7, για να αφήσουν πίσω τους την Όσιγιεκ με 19-12 από πρώτο χρόνο του Τακουρίδη και να διπλασιάσουν τα σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 8-8, με τον Δικέφαλο να δίνει το δικαίωμα στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στο σκορ με 8-10. Η ισοπαλία συνεχίστηκε καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στην εκπνοή του σετ με 23-22, το σετ με 25-23 σκορ και τη νίκη με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, αντιμετωπίζει την Τετάρτη  8 Δεκεμβρίου 2021 εκτός έδρας την Mursa Osijek, όπου και θα παλέψει για τη νίκη και την πρόκριση στους «16» του θεσμού.