Ο Ολυμπιακός νικητής στο ντέρμπι

Ημερομηνία:  27 Νοεμβρίου 2016 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Πινγκ Πονγκ

Ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. απέκτησε το προβάδισμα για τον τίτλο στην Α1 εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών.

Στο σούπερ ντέρμπι κορυφής με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης επικράτησε ύστερα από 4 ώρες με 4-2 κι έτσι στο κλείσιμο του 1ου γύρου του πρωταθλήματος οδηγεί την κούρσα με το απόλυτο των επιτυχιών. Τα συνολικά σετ του αγώνα ήταν 16-10, απολογισμός επίσης πολύ σημαντικός για τους Πειραιώτες στην προσπάθειά τους να διατηρήσουν τα σκήπτρα. Από την άλλη πλευρά ο νεοφώτιστος στην κατηγορία Ηρακλής υπέστη την πρώτη ήττα του, όμως διεκδίκησε με πείσμα τις πιθανότητές του, βρέθηκε κοντά στο να στείλει τον αγώνα στο 3-3 και το διπλό και σε κάθε περίπτωση έφερε αποτέλεσμα, που αφήνει ανοιχτή την υπόθεση της πρωτιάς.

«Έτσι όπως πήγε το ντέρμπι ήταν το ίδιο σημαντική κάθε νίκη μας, δεν ήταν κλειδί δηλαδή η νίκη μου επί του Μάρκο. Απλά μπορώ να πω ότι μετά το 2-0 φάνηκε ότι μπορούσαμε να «καθαρίσουμε» το παιχνίδι, όπως και την υπόθεση του τίτλου γιατί και ο Τάσος προηγήθηκε 2-0 σετ του Γιάννη (σ.σ. Βλοτινού), αλλά και ο Γιάννης αργότερα είχε 2-1 σετ και 9-7 στους πόντους τον Γέφτοβιτς. Ακόμα και με 4-1 σκορ θεωρώ ότι θα ήταν νίκη τίτλου. Ο Ηρακλής όμως, με καλούς και έμπειρους παίκτες κατάφερε να ισοφαρίσει. Το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στις λεπτομέρειες και φυσικά το 4-2 δεν μας εξασφαλίζει. Περιμένω ότι ο τίτλος θα κριθεί στο δεύτερο μεταξύ μας παιχνίδι στο φινάλε του πρωταθλήματος», δήλωσε ο Κώστας Παπαγεωργίου.

Δηλώσεις στην ιστοσελίδα της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. έκανε και ο Μάρκο Γέφτοβιτς, από τον οποίο ζητήθηκε σχόλιο για την πολύ καλή προσπάθεια της ομάδας του και τους δικούς του αγώνες: «Έγινε καλός αγώνας. Παίξαμε δυνατά και παλέψαμε για τη νίκη. Μπορεί να χάσαμε, αλλά μου άρεσε που δεν τα παρατήσαμε σε κανένα σημείο. Υπήρχαν κάποιες διαφωνίες με τον διαιτητή. Προσωπικά είχα πρόβλημα με τη διαιτησία στο παιχνίδι με τον Παπαγεωργίου. Θεωρώ ότι είναι αντικανονικά τα σερβίς του, δεν μπορούσα να δω την μπάλα κι έτσι υστέρησα στην υποδοχή. Από την άλλη ο αντίπαλος είχε καλή υποδοχή στα δικά μου σερβίς. Στον αγώνα με τον Σγουρόπουλο έπαιξα καλύτερα. Στα κρίσιμα σημεία η τακτική μου ήταν να παίξω κοντά στο τραπέζι και να ελέγξω σε πρώτο χρόνο τα χτυπήματα του αντιπάλου, που έφευγε πίσω. Το κατάφερα κι έφτασα στην ανατροπή. Η ήττα δυσκολεύει τα πράγματα για τον τίτλο, αλλά συνεχίζουμε κι άλλωστε από την αρχή ο βασικός στόχος ήταν η εξασφάλιση θέσης για την Ευρώπη».