Χρυσό μετάλλιο από τον Άγγελο Μαντζουράνη στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα

Ημερομηνία:  17 Μαϊος 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Στίβος

Το πρώτο της χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η χώρα μας στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα στην πόλη Καν της Γαλλίας.

Ο Άγγελος Μαντζουράνης με βολή στα 58,72μ. αναδείχθηκε νικητής στη δισκοβολία και χάρισε στη χώρα μας την πρώτη της διάκριση στη διοργάνωση. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου παρότι έχει ως βασικό αγώνισμα τη σφυροβολία όχι μόνο δεν είχε πρόβλημα να πάρει την πρόκριση στη διοργάνωση, αλλά να αναδειχθεί και μεγάλος νικητής. Ο Μαντζουράνης ξεκίνησε με 57,92μ., και συνέχισε με 59,45μ., 58,72μ. και 56,32 μέτρα (οι αθλητές έχουν τέσσερις προσπάθειες). Ο αγώνας έγινε με δύσκολες συνθήκες, αφού στη διάρκεια του ξέσπασε βροχή.

Η Αφροδίτη Τζατζαμάκη ήταν το πρώτο μέλος της ελληνικής ομάδας που ξεκίνησε την προσπάθεια της στη διοργάνωση. Η αθλήτρια κατέλαβε την έβδομη θέση στη σφυροβολία με 59,45μ. στην δεύτερη βολή της, η μοναδική έγκυρη στο σημερινό αγώνα.

Στα 100μ. των Ανδρών ο Χαρίτων Τάσσης κατέλαβε την έβδομη θέση στον τελικό με 11.00, ενώ νωρίτερα πέτυχε 11.03 στη διαδικασία του προκριματικού. Στην ίδια θέση τερμάτισε και η Σοφία Κωνσταντινίδου στα 100μ. κοριτσιών με 12.45.

Μία βολή χρειάστηκε ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης για να προκριθεί στον τελικό του ακοντισμού. Ο αθλητής από την Δράμα σημείωσε 73,69 μ., που είναι η δεύτερη καλύτερη του προκριματικού.

Στον τελικό των 800 μ. προκρίθηκε η Αναστασία Μωραϊτη, αφού στον προκριματικό της απόστασης ήταν τρίτη στη σειρά της και όγδοη στο σύνολο με 2.18.37. Ανάλογα καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Αλέξανδρος Σκούρτης, που ήταν δεύτερος στην τρίτη προκριματική σειρά των 800 μ. με 1.55.14 και προκρίθηκε απευθείας στον τελικό της απόστασης.

Στα 400 μ. εμπ. η Αναστασία Καρβουνά ήταν τρίτη στη σειρά της με 63.68, ενώ στην ίδια θέση τερμάτισε και ο Νίκος Σαφιωτάκης στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών με 55.40. Αμφότεροι προκρίθηκαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους με βάση την επίδοση τους.

Στον προκριματικό του μήκους συμμετείχε η Ευγενία Σχίζα, που ήταν πέμπτη στο γκρουπ της και ένατη στο σύνολο με καλύτερο άλμα στα 5,54 μέτρα.

Στον τελικό των 3.000 μ. Κοριτσιών η Μαρία- Ανθή Βυθούλκα ήταν έκτη με 10.25.71, ενώ στα 3.000 μ. Αγοριών ο Ανδρέας Γεωργίου έβδομος με 8.37.52.