Εκπληκτική η Εθνική ομάδα, 24-8 τη Σερβία

Ημερομηνία:  18 Φεβρουαρίου 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Υδατοσφαίριση

Εντυπωσιακή η ανανεωμένη Εθνική Ομάδα υδατοσφαίρισης Γυναικών, έκανε ποδαρικό με το δεξί, καθώς επικράτησε της Σερβίας 24-8 στον πρώτο αγώνα της στον Β’ Προκριματικό Όμιλο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Σπλιτ (27 Αυγούστου – 10 Σεπτεμβρίου) που διεξάγεται στο Ζρένιανιν της Σερβίας.

Η Εθνική ομάδα ήταν εκπληκτική. Και από το τελευταίο λεπτό του δεύτερου οκτάλεπτου όταν ήταν μπροστά στο σκόρ 8-7, με ένα τρομερό σερί 16-0 (!) εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (24-7) για να δεχθεί γκολ και πάλι μετά από, σχεδόν, 17 λεπτά στην εκπνοή του αγώνα.

Το πρώτο οκτάλεπτο εξελίχθηκε σε μια μονομαχία της Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη (σε αυτό το διάστημα σημείωσε τρία τέρματα) και της Κριστίνα Ίλιτς (επίσης τρία τέρματα). Η Εθνική μας ομάδα, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ χωρίς όμως στο διάστημα αυτό να μπορέσει να ξεφύγει. Κάτι που πέτυχε στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τα δυο τέρματα της Ελένης Ελληνιάδη και της Ειρήνης Νίνου για το 7-5. Μείωσε η Νοβάκοβιτς, η Μυριοκεφαλιτάκη...πήρε πάλι το όπλο της για το 8-6, όπως και η Ίλιτς (8-7), αλλά από το τέλος του οκτάλεπτου, ο αγώνας είχε πλέον έντονη την γαλανόλευκη σφραγίδα. Αρχικά, με δυο γκολ σε μισό λεπτό, η Εθνική μας πήγε στο ημίχρονο για πρώτη φορά με +3 (10-7) ενώ ήταν χαρακτηριστικό ότι στη δεύτερη περίοδο, δέχθηκε μόλις δυο τέρματα. Και στην επανάληψη συνέχισε με καταιγιστικό ρυθμό, αφού με σερί 7-0 το σκορ πήγε αρχικά στο 17-7 (τέλος τρίτου οκτάλεπτου) και στη συνέχεια στο 24-7 για να μειώσει η Σερβία στο τέλος.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ:

Α’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Μυριοκεφαλιτάκη 1-0 (7.30), Μάντιτς 1-1 (5.58),  Μυριοκεφαλιτάκη 2-1 (5.46),  Ίλιτς 2-2 (5.24), Σάντα 3-2 (3.05), Μιλίσεβιτς 3-3 (2.47), Μυριοκεφαλιτάκη 4-3 (2.25), Ίλιτς 4-4 (1.52, παίκτης παραπάνω), Νίνου 5-4 (00.54), Ίλιτς 5-5 (00.26, παίκτης παραπάνω).

Β’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ελληνιάδη 6-5 (6.15, παίκτης παραπάνω ), Νίνου 7-5 (5.28), Νοβάκοβιτς 7-6 (5.01), Μυριοκεφαλιτάκη 8-6 (1.40), Ίλιτς 8-7 (1.09, παίκτης παραπάνω), Σάντα 9-7 (00.33, παίκτης παραπάνω, Νίνου 10-7 (00.02).

Γ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Σιούτη 11-7 (7.25, παίκτης παραπάνω), Μουστακαρία 12-7 (6.40), Σιούτη 13-7 (5.20), Αγγελίδη 14-7 (4.49), Σάντα 15-7 (4.16), Ελληνιάδη 16-7 (1.03, παίκτης παραπάνω), Μυριοκεφαλιτάκη 17-7 (00.19).

Δ΄ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Γρηγοροπούλου 18-7 (7.30, παίκτης παραπάνω), Ιωάννου 19-7 (6.56, πέναλτι), Νίνου 20-7 (6.17), Νίνου 21-7 (5.33), Ιωάννου 22-7 (4.22), Σάντα 23-7 (3.31), Φουντωτού 24-7 (2.35), Καπλάρεβιτς 24-8 (00.32).

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ 24-8

Οκτάλεπτα: 5-5, 5-2, 7-0, 7-1

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Ζαφειράκη, Αγγελίδη 1, Σάντα 4, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Σιούτη 2, Ειρήνη Νίνου 5, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Γρηγοροπούλου 1, Φουντωτού 1, Ιωάννου 2, Μουστακαρία 1, Καρύτσα.

ΣΕΡΒΙΑ: Λάζιτς, Σβετς, Άβντιτς, Μιλίσεβιτς 1, Ίβα Λούζιτς, Ίλιτς 4, Νοβάκοβιτς 1, Μάντιτς 1, Καπλάρεβιτς 1, Βούκοβιτς, Μιλαντίνοβιτς, Γιάνα Λούζιτς, Τράβαρ.

Διαιτητές: Ούλινγκ (Γερμανία), Μπαλανέσκου (Ρουμανία)