Παγκόσμιος Πρωταθλητής Νταρτς ο Ολλανδός Μάικλ Βαν Γκέρβεν

Ημερομηνία:  09 Ιανουαρίου 2017 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Darts

Ο Ολλανδός Μάικλ Βαν Γκέρβεν είναι εδώ και λίγες ημέρες ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Νταρτς, καθώς επικράτησε στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Alexandra Palace του Λονδίνου, του Σκωτσέζου Γκάρι Άντερσον και κατέκτησε τον τίτλο για δεύτερη φορά.

Η αναμέτρηση των δυο ανδρών ήταν μνημειώδης, καθώς στον τελικό αμφότεροι σημείωσαν συνολικά 42 φορές το απόλυτο των 180 βαθμών σε κάθε γύρο, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ, με τον Ολλανδό Πρωταθλητή να επικρατεί τελικά με σκορ 7-3 και να αποτρέπει τον αντίπαλό του από τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή.

Εκτός από τον τίτλο, ο Βαν Γκέρβεν κατέκτησε και το έπαθλο των £350,000, ενώ μετά το τέλος του αγώνα, όπως ήταν φυσικό, δήλωνε πανευτυχής για αυτή του την επιτυχία.

«Πιστεύω πως ήταν ένας ξεχωριστός αγώνας νταρτς για όποιον το παρακολούθησε. Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος, αφού δούλεψα πάρα πολύ σκληρά όλη τη χρονιά. Όλοι θέλουν αυτό το τρόπαιο και είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι αυτός που το κρατά – και το γεγονός ότι το κέρδισα απέναντι στον Γκάρι, το κάνει ακόμα πιο ξεχωριστό. Είναι παίκτης-φαινόμενο με τεράστια κλάση και έπρεπε να παίξω ακριβώς όπως αυτός για να τον κερδίσω. Είχα μεγάλη υποστήριξη από τη σύζυγό μου, την οικογένεια και τους ανθρώπους του περιβάλλοντός μου και το ότι κατάφερα να κερδίσω σημαίνει πολλά για μένα», δήλωσε χαρακτηριστικά.

Ο Έλληνας Πρωταθλητής, Γιάννης Μιχαήλ που έλαβε μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αποκλείστηκε στην φάση των 32, αφού γνώρισε την ήττα με 3-2, από τον Άγγλο Άλαν Νόρρις, ο οποίος με τη σειρά του αποκλείστηκε στον αμέσως επόμενο γύρο, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ολλανδό, Ρέιμοντ Βαν Μπάρνεβελντ, που έφτασε μέχρι τον ημιτελικό, όπου ηττήθηκε από τον μετέπειτα Παγκόσμιο Πρωταθλητή με 6-2.

Το 2017 William Hill World Darts Championship θεωρείται ένα από τα πιο επιτυχημένα τουρνουά τόσο αγωνιστικά όπου οι παίκτες έπιασαν μεγάλες επιδόσεις, σημειώνοντας συνολικά 708 maximums (180 βαθμοί), όσο και σε επίπεδο επισκεψιμότητας, καθώς υπολογίζεται πως περίπου 66.000 θεατές βρέθηκαν στο Alexandra Palace για να παρακολουθήσουν τους αγώνες.

Δεν έλειψαν δε και τα ευτράπελα, καθώς στη διάρκεια του τελικού, ένας θεατής πήδηξε μέσα στο ταπί και άρπαξε το τρόπαιο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή, διακόπτοντας τον αγώνα.

Το επόμενο ραντεβού των πρωταγωνιστών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, θα διεξαχθεί το τριήμερο 27-29 Ιανουαρίου στο Μίλτον Κέινς της Αγγλίας, όπυοι μάχες αναμένονται και πάλι συναρπαστικές.

Πηγή και φωτό: pdc.tv