Αγωνιστική δράση σε Θεσσαλονίκη και Καλλιθέα

Ημερομηνία:  16 Οκτωβρίου 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Running

Μεγάλο ενδιαφέρον είχαν δύο αγώνες δρόμου που έγιναν το βράδυ του Σαββάτου (15/10) σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα. H Θεσσαλονίκη πλημμύρισε από 15.000 δρομείς που συμμετείχαν στον 10ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης, ενώ χιλιάδες δρομείς συμμετείχαν στο Kallithea Night Run στην Καλλιθέα.

Στη Θεσσαλονίκη, η φετινή διοργάνωση ήταν αφιερωμένη στον πρόωρα χαμένο Ολυμπιονίκη Αλέξανδρο Νικολαΐδη, με ομόφωνη απόφαση της Οργανωτικής Επιτροπής πριν από την έναρξη του αγωνιστικού προγράμματος.

Τη νίκη στον Ημιμαραθώνιο κατέκτησε ο Μιχάλης Παρμάκης με 1.08.41, κατακτώντας το δεύτερο χρυσό μετάλλιό του στο αγώνισμα έπειτα από την αντίστοιχη επικράτησή του το 2013.

Στο βάθρο τον ακολούθησαν κατά σειρά ο Βέλγος Γιουσέφ Μπουισάν (1 ώρα 09.04), που τερμάτισε 2ος για δεύτερη διαδοχική χρονιά, και ο Μιχάλης Χατζηιωάννου (1 ώρα 09.20).

Στις γυναίκες, τη γραμμή του τερματισμού πέρασε πρώτη η Θάλεια Χαραλάμπους (1 ώρα 16.23), την οποία ακολούθησαν στο βάθρο των νικητριών η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου (1 ώρα 18.12) και η Ματίνα Νούλα (1 ώρα 20.56).

Στα 10χλμ. νικητής αναδείχθηκε o Μάριος Αναγνώστου με 31.06 σε έναν αγώνα προετοιμασίας ενόψει των διοργανώσεων που ακολουθούν, αφήνοντας πίσω του τον Γιώργο Ματζαρίδη με 33.04 και στην τρίτη τον Κύπριο Αμιρχόν Ρασούλεφ (34.44).
Στην κατηγορία των γυναικών επικράτησε η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (34.57), περσινή νικήτρια στον Ημιμαραθώνιο, με 2η τη Μαργαρίτα Φρυγανιώτη (39.08) και 3η την Κατερίνα Καρακουλάκη (39.32). Στα 5χλμ πρώτευσε ο Γιώργος Σταμούλης (15.18) μπροστά από τον Γιώργο Ιατρουδέλλη (15.47) και τον Στέφανο Τζιερτζίδη (15.58).

Στις γυναίκες επικράτησε η ομογενής Μελίσα-Έλενα Αναστασάκη με (16.54), 2η ήταν η νεαρή ανερχόμενη αθλήτρια των μεσαίων αποστάσεων Βασιλική Καλλιμογιάννη (17.07) και τρίτη πρωταθλήτρια των 800 μ., Κατερίνα Κούτλη (17.32).

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε και ο αγώνας της Καλλιθέας, όπου συμμετείχαν δρομείς όλων των ηλικιών και αγωνιστικών επιπέδων. Η Ουρανία Ρεμπούλη ήταν η νικήτρια στα 10χλμ. στον αγώνα της Καλλιθέας με 36.08, στην επιστροφή της στην αγωνιστική δράση. Στην δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και πρώτος στους άνδρες ήταν ο Γεράσιμος Χαζαράτος με 37.51, τρίτος τερμάτισε ο Γιώργος Μπαρμπαγιάννης με 38.05.
Στον αγώνα των 5χλμ. νικητής ήταν ο Μιχάλης Πουζάνοβ με 16.17, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Ευθύμης Κάνας με 17.09. Τρίτος τερμάτισε ο Γιώργος Καραθανάσης με 17.46, ενώ την πρωτιά στις γυναίκες πήρε η Ελένη Μαυριδοπούλου με 18.59.