Εντυπωσίασε το Poikilo Rocky Mountain 2019

Ημερομηνία:  09 Απριλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Running

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 7  Απριλίου στην Πετρούπολη,  για έβδομη χρονιά, ο αγαπημένος  ορεινός αγώνας της Αττικής.

Ένας αγώνας που έχει γίνει θεσμός με την συμμετοχή κορυφαίων πρωταθλητών  και εκατοντάδων αθλητών.

Περισσότεροι από 500 αθλητές  στάθηκαν στην εκκίνηση των τριών διαδρομών: 22,5km, 8km, 4km και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους τρέχοντας στα υπέροχα μονοπάτια του Ποικίλου Όρους με θέα όλη την Αττική.

Στην μεγάλη διαδρομή των 22,5 χιλιομέτρων ο Χρήστος Γουβαΐλης   τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 2:02:01, δεύτερος τερμάτισε ο Σταμάτης Χατζηστάυρου με χρόνο 2:07:04 ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γεράσιμος Μητρόπουλος  με χρόνο 2:11:28.

Στις γυναίκες η Μαρία  Ψάλτη πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 2:44:07  αφήνοντας την Λεμονιά Δουβίνοφ 2η με χρόνο 3:03:10 και  τρίτη τερμάτισε η Dragana Cejovic  με χρόνο 3:03:50.

Στην  διαδρομή των 8 χιλιομέτρων πρώτος έκοψε το νήμα ο Σπύρος Σπυρόπουλος  με χρόνο 0:47:31, στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Γιώργος Πατεράκης με χρόνο 0:48:56  ενώ 3ος ήταν ο Μιχάλης  Φωτόπουλος με χρόνο 0:49:09.

Στις γυναίκες η πρωτιά ανήκει στην Δέσποινα Τσουκνάκη  με χρόνο 0:56:50. Δεύτερη τερμάτισε η Παναγιώτα Λαζαρίδου  με χρόνο 1:02:59 και τρίτη η Ελπίδα  Σπύρου  με χρόνο 1:03:42.

Στη μικρή διαδρομή των 4 χιλιομέτρων  οι νικητές στους άνδρες ήταν ο Σωτήρης Κούσης  και στις γυναίκες η Αθανασία Ματζιώρη.

Το βραβείο της πολυπληθέστερης ομάδας απονεμήθηκε στην ALX Training Team  που συμμετείχε και στις 3 διαδρομές με 72 αθλητές.

To Poikilo Rocky Mountain  2019 κέρδισε την καρδιά κάθε απαιτητικού δρομέα αλλά και των θεατών  καθώς για μια ακόμη χρονιά οι χορηγοί και υποστηρικτές είχαν δημιουργήσει κλίμα εξαιρετικής αθλητικής γιορτής, προσφέροντας όχι μόνο πάθος και θετική ενέργεια αλλά και πλούσια δώρα.

Η εκκίνηση και των τριών διαδρομών δόθηκε από την  πλατεία Πανοράματος στην Πετρούπολη και ήταν χαραγμένες έτσι ώστε και οι κορυφαίοι αθλητές να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους και να αγγίξουν τα όρια τους.

Η ασφάλεια δρομέων, συνοδών και επισκεπτών είναι πάντα το κύριο μέλημα της διοργάνωσης και αυτό  εξασφαλίστηκε με την παρουσία 70 εθελοντών διασωστών από δύο ομάδες ( Ε.Ε.Σ και Ε.Ε.Ε.Δ.Ε.Α) και 120 εθελοντών του συλλόγου.