Kυριάρχησε η Ελλάδα στο Beach Wrestling με 9 μετάλλια

Ημερομηνία:  31 Αυγούστου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Άλλα

Με θριαμβεύτρια την Ελλάδα ολοκληρώθηκε το Beach Wrestling, το τελευταίο άθλημα των ΙΙ Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων.

Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε με εμφατικό τρόπο και πανηγύρισε την κατάκτηση εννέα μεταλλίων εκ των οποίων τα 2 είναι χρυσά, τα 4 ασημένια και τα 3 χάλκινα. Το χρυσό στα +70 κιλά των γυναικών κατέκτησε η πρωταθλήτρια κόσμου, Κατερίνα Ειρήνη Πιτσιαβά η οποία στον τελευταίο αγώνα της νίκησε με 3-1 την Ιταλίδα Matilde CALDARELLI. Στην ίδια κατηγορία η Παρθένα Λένα Λυκοπούλου ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Στα 80 κιλά των ανδρών υπήρξε ελληνικός «εμφύλιος» που κρίθηκε στο βάρος των αθλητών μετά το 0-0, με τον Κύριλλο Μπινεμπάουμ να είναι ελαφρύτερος και να κατακτά το χρυσό μετάλλιο κόντρα στον Γιώργο Κουλουχίδη. Στα 70 κιλά των ανδρών ο Γάλλος Quentin STICKER νίκησε με 4-0 στον τελικό τον Φώτη Παπαδάκη ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο Νίκος Αρουζμανίδης που επιβλήθηκε του Πορτογάλου Hugo Miguel DA SILVA PASSOS με 3-0.

Στα 70 κιλά των γυναικών το χρυσό κρίθηκε δέκα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του τελικού ανάμεσα στην Ελληνίδα Ζωή Χατσατούροβα και τη Sara DA COL (ITA), η οποία πήρε τον τελευταίο πόντο (2-2) και ανέβηκε στην κορυφή.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Αγόρω Παπαβασιλείου η οποία είχε κατακτήσει το χρυσό στην Πεσκάρα. Σε έναν συναρπαστικό αγώνα η Ελληνίδα αθλήτρια νίκησε με 3-2 τη Γαλλίδα LE COUR GRANDMAISON. Τέλος στα 90 κιλά των ανδρών επικράτησε ο Ισπανός Pedro Jacinto GARCIA PEREZ νικώντας με 1-0 τον Ελληνα Γρηγόρη Κριαρίδη που κατέκτησε το ασημένιο.