Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι για τον Μίλωνα στο Ισραήλ

Ημερομηνία:  20 Οκτωβρίου 2022 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ

Ο Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων πάλεψε στη ρεβάνς της προκριματικής φάσης του Τσάλεντζ Καπ ανδρών με την Χάποελ Μάτε Άσερ στο Ισραήλ ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ζητούσε τη νίκη έστω και με 3-2 σετ για να οδηγήσει τον αγώνα στο χρυσό σετ καθώς στο πρώτο ματς στη Νέα Σμύρνη η Χάποελ είχε νικήσει με 3-2 σετ. Δεν κατάφερε να αντέξει στην υποδοχή στα δύο πρώτα σετ τα οποία και έχασε. Μπήκε στο ματς με την κατάκτηση του 3ου σετ αλλά στο 4ο σετ η Χάποελ με όπλο το μπλοκ και πολύ σαφέστατη υπεροχή στην επίθεση πήρε δίκαια τη νίκη με 3-1 σετ.  Κορυφαίοι της Χάποελ επιθετικά ο Μπανόφ με 19 πόντους και οι Χαβέρ, Ουστίνοφ που σημείωσαν από 15 πόντους.

Ο Μίλων είχε πρώτο τον Πένδρο που σημείωσε 13 πόντους με 9 τελειωμένες σε 34 επιθέσεις. Ο Ανδρεάδης και ο Εφραιμίδης σημείωσαν από 9 πόντους. Η αποστολή της ελληνικής ομάδας θα πάρει το δρόμο της επιστροφής και θα προετοιμαστεί για τον αγώνα της πρεμιέρας με τον Ολυμπιακό την Δευτέρα στη Νέα Σμύρνη. Να σημειωθεί πως στο Ισραήλ δεν ταξίδεψε ο Ηλίας Λάππας που έχει πρόβλημα στους κοιλιακούς του και ακολουθεί θεραπεία στην Αθήνα.

Διαιτητές: Οζμέν (Τουρκία), Λαγκιέρσκι (Πολωνία).