19ο παγκόσμιο: Στα ημιτελικά ΗΠΑ, Βραζιλία και Σερβία

Ημερομηνία:  28 Σεπτεμβρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ

Στα ημιτελικά με εμφατική εμφάνιση οι αήττητες Ηνωμένες Πολιτείες, στην τετράδα Βραζιλία και Σερβία, μεγάλη νίκη της Πολωνίας ενώ εκτός παγκοσμίου έμεινε η Ρωσία. Αναλυτικά η δεύτερη ημέρα του final-6 του παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Τορίνο...

Ι' όμιλος

Τον λόγο που είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο Μουντιάλ έδειξαν κόντρα στην Ρωσία οι Ηνωμένες Πολιτείες. Το συγκρότημα του Τζακ Σπίρρου πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση άφησε εκτός ημιτελικών την Ρωσία και με το 3-0 σετ, έστειλε και την Βραζιλία στην τετράδα της διοργάνωσης. ΗΠΑ και «σελεσάο» θα παίξουν την Παρασκευή 28/9 για την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η Ρωσία με εξαίρεση το ξεκίνημα του κάθε σετ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το σπουδαίο παιχνίδι των ΗΠΑ, οι οποίοι έδειχναν να βρίσκουν λύσεις σε κάθε πρόβλημα που τους έβαζε ο αντίπαλός τους. Ο Ράσελ με 17 πόντους και ο Σάντερ με 15 οδήγησαν τους Αμερικανούς στο σκοράρισμα, με τον Άντερσον να μένει στους 9 πόντους. Για τους Ρώσους που απέτυχαν να προκριθούν στα ημιτελικά, ο Μουσέρσκι είχε 12 πόντους, ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό.

Ι' όμιλος

Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου

Βραζιλία - Ρωσία 3-2 (20-25, 21-25, 25-22, 25-23, 15-12)

J' όμιλος

Με σούπερ εμφάνιση του Μπάρτοζ Κούρεκ μπροστά σε 8.950 θεατές στην «Pala Alpitour» στο Τορίνο, η Πολωνία νίκησε με 3-0 σετ την Σερβία. Η ομάδα του Νίκολα Γκρίμπιτς παρά την ήττα εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Μουντιάλ και περιμένει να μάθει αν θα είναι πρώτη ή δεύτερη στον όμιλο.

Για τους παγκόσμιους πρωταθλητές ο Κούρεκ με 15 πόντους και ο Κούμπιακ με 14 εκ των οποίων οι 4 από μπλοκ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα, ενώ για την Σερβία ο Κοβάτσεβιτς είχε 14 αλλά με άσχημα ποσοστά στην επίθεση (12/25).

Την τελευταία ημέρα η Πολωνία θα αντιμετωπίσει την Ιταλία και οι οικοδεσπότες τους 19ου παγκοσμίου πρωταθλήματος χρειάζονται νίκη μόνο με 3-0 σετ και να δεχτούν μέχρι 60 πόντους για να προκριθούν.