Champions League: «Χρυσή» πρόκριση του ΠΑΟΚ στην Κωνσταντινούπολη

Ημερομηνία:  01 Νοεμβρίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ
Σε αγώνα που είχε χιτσκοκικό φινάλε ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την BSSK Μπουγιουκσεχίρ Κωνσταντινούπολης αλλά με επικράτηση στο «χρυσό» σετ με 15-13 πήρε την πολυπόθητη πρόκριση για τον γ΄προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Εκεί θα αντιμετωπίσει είτε την γερμανική Φρανκφούρτη του Βασίλη Κωστόπουλου, είτε την αυστριακή Ποσογίλνιτσα. Στον πρώτο αγώνα η γερμανική ομάδα νίκησε στην έδρα της 3-0 σετ και η ρεβάνς γίνεται απόψε Τετάρτη 31/10 στις 21.25 (έγινε αλλαγή ώρας).

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά η μέτρια υποδοχή, η κούραση και ο πολύ καλός Μεντίν Τόι έδωσαν τη νίκη στην τουρκική ομάδα με 3-2 σετ ισοφαρίζοντας το σκορ που είχε νικήσει ο ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι».

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου επιστράτευσε μέχρι και τον τραυματία Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς που βοήθησε στην πίσω ζώνη κι έτσι στο «χρυσό» σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από τα μισά προβάδισμα δύο πόντων που με νύχια και με δόντια κράτησε μέχρι το τέλος.

Η αγωνία στο «χρυσό» σετ έφτασε στο ζενίθ όταν η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 13-10 με το λάθος του Γκιουνές και την επίθεση του Χιμένεθ. Οι Τούρκοι μείωσαν με μία άουτ επίθεση του Χιμένεθ και ένα τριπλό μπλοκ πάνω στον Κουβανό αλλά ο Χιμενεθ έκανε το 14-12, ο Γκινγκόρ μείωσε 14-13 και ο Τζούριτς με δύναμη σε μία διεκδίκηση έκανε το «χρυσό» 15-13 που κράτησε τον ΠΑΟΚ μέσα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Διαιτητές: Καμπρέ (Βέλγιο), Σιμόνοβιτς (Σερβία).

Χρυσό σετ: 13-15

*Οι πόντοι της BBSK Κωνσταντινούπολης προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-22, 21-25, 25-22, 15-12), Χρυσό σετ: 13-15 σε 140'

ΒΒSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 17 (13/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 22% άριστες), Γκοκγκόζ 4 (4/21 επ., 60% υπ. - 42% άριστες), Χαγίρλι 13 (9/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκουνιές 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Γενιπαζάρ 7 (2/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοσκούν 3 (3/10 επ.) / Σαχίν (λ, 71% υπ. - 71% άριστες), Τόι 21 (18/27 επ., 3 μπλοκ), Τσιν 2 (1/2επ., 1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (6/12 επ., 2 άσσοι), Μάρκεζ 12 (7/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Τζούριτς 18 (18/40 επ.), Χιμένες 19 (17/34 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. - 12% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 52% υπ. - 14% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 3 (3/3 επ.), Σαφράνοβιτς.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου δήλωσε: «Παίξαμε 11 γεμάτα σετ με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και όλα κρίθηκαν στο τέλος. Παρά την κούραση δείξαμε και θέληση και χαρακτήρα και αυτό είναι που με ικανοποιεί περισσότερο. Ο αγώνας ήταν σκληρός και νευρικός με πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες. Κάναμε σωστή διαχείριση δυνάμεων και τακτικής. Θέλαμε πολύ αυτή την πρόκριση και την πήραμε. Αυτό έχει σημασία αυτή τη στιγμή. Μπράβο σε όλους τους παίκτες μου και ειδικά στον Σαφράνοβιτς που έκανε ηρωική προσπάθεια για να βοηθήσει. Η πράξη του έδωσε ενέργεια στην ομάδα. Πανηγυρίζουμε απόψε και από αύριο προετοιμαζόμαστε για τους αγώνες του γ΄γύρου. Μας βοηθάει πολύ το ρεπό στο πρωτάθλημα. Θα ανασυνταχθούμε και θα οργανωθούμε για τον πρώτο αγώνα του γ΄γύρου που είναι σε μία εβδομάδα. Θέλουμε πολύ να προκριθούμε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ και έχουμε τη δυνατότητα να τα καταφέρουμε».