Με το δεξί η Εθνική στην Πορτογαλία

Ημερομηνία:  26 Μαϊος 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ

Την καλύτερη δυνατή πρεμιέρα στο Silver European League πέτυχε στο Πορτιμάο της Πορτογαλίας η Εθνική γυναικών. Με τοπ σκόρερ την Ανθή Βασιλαντωνάκη με 17 πόντους, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 3-0 σετ της γηπεδούχου ομάδας και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο . Ντεμπούτο με την «γαλανόλευκη» φανέλα έκανε η Σταματία Κυπαρίσση, η οποία στα 17 της χρόνια πήρε το βάπτισμα του πυρός σε επίπεδο Εθνικής ομάδας γυναικών.

Την Κυριακή (26/5) στις 15.00 θα αναχωρήσει η αποστολή από την Πορτογαλία γα την Αθήνα, προκειμένου να να προετοιμαστεί για το παιχνίδι με την Σλοβενία την προσεχή Τετάρτη (29/5).

Η ροή του αγώνα

Κάθε αρχή και δύσκολη και έτσι και για την Εθνική μας στο πρώτο σετ. Η Πορτογαλία ξεκίνησε με γρήγορο 3-0 και ανάγκασε τις αθλήτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο να κυνηγούν στο σκορ. Γρήγορα όμως η «γαλανόλευκη» βελτιώθηκε σε σερβίς, επίθεση και με την Όλγα Στράντζαλη ασταμάτητη, η Ελλάδα πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-5 και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω της. Η Μερτέκη διαμόρφωσε το 17-14, όμως η ομάδα του Χοσέ Σάντος αντέδρασε και πάλι ισοφαρίζοντας σε 17-17. Ο Ισπανός ομοσπονδιακός κάλεσε τάιμ άουτ και αμέσως μετά η Εθνική «έτρεξε» δικό της σερί 3-0 για το 20-17 μετά από επίθεση της Λαμπρούση. Η ίδια τελείωσε το σετ λίγο αργότερα για το 1-0 με 25-20.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο δεύτερο σετ, καθώς τα σέρβερ της Μερτέκη έδωσαν από την αρχή κεφάλι στο σκορ με 3-0. H Λαμπρούση με επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε στην ομάδα της προβάδισμα 7 πόντων (11-4). Η Πορτογαλία με τα σερβίς της Ντουάρτε μείωσε σε 15-11 και ο Ισπανός ομοσπονδιακός κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό του αντιπάλου. Στην επόμενη φάση η Ντουάρτε σέρβιρε άουτ και η επίθεση της Βασιλαντωνάκη έφερε και πάλι την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (17-11, 20-13). Το 25-17 και το 2-0 σετ διαμορφώθηκε με κόντρα επίθεση της Μερτέκη.

Στο τρίτο σετ, το αρχικό 2-4 έγινε 6-4 για την Πορτογαλία με αποτέλεσμα ο Γκιγιέρμο Ναράνχο να καλέσει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ. Η Βασιλαντωνάκη έβαλε ξανά μπροστά την Ελλάδα με 8-7 και η διαφορά συνεχώς ανέβαινε. Οι αθλήτριες του Χοσέ Σάντος δυσκολευόντουσαν στην υποδοχή και κατ’επέκταση στην επίθεση, ενώ η Εθνική μας τελείωσε τις κόντρα επιθέσεις με επιτυχία. Με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου διαμορφώθηκε το 19-14, η Βασιλαντωνάκη στην κόντρα έκανε το 20-14 και εκεί που όλα έδειχνα ότι θα είναι εύκολη η κατάκτηση του τρίτου σετ, η Πορτογαλία απάντησε. Με τα σερβίς της Βανέσα το 22-15 έγινε 22-19 και το σετ έγινε ντέρμπι. Η Στράντζαλη έκανε το 23-19, λάθος της Πορτογαλίας έδωσαν το πρώτο ματς μπολ στην Ελλάδα και στην επόμενη φάση η Βασιλαντωνάκη τελείωσε το παιχνίδι με 25-19.

Διαιτητές: Φουέντες (Ισπανία), Τεϊχέιρα (Πορτογαλία)