Νίκη στο δεύτερο φιλικό με την Σλοβακία με 3-1 σετ

Ημερομηνία:  07 Σεπτεμβρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ

Η Εθνική ανδρών επικράτησε με 3-1 σετ της Σλοβακίας στο «Μελίνα Μερκούρη», στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας μεταξύ των δύο ομάδων, ενόψει του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών (12-29/9).

Με πασαδόρο τον Στιβαχτή, διαγώνιο τον Ζουπάνι (τοπ σκόρερ με 19 πόντους), ακραίους τους Πρωτοψάλτη και Ράπτη, κεντρικούς τον Πελεκούδα με τον Πετρέα και λίμπερο τον Ζήση ξεκίνησε το παιχνίδι ο ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

Στο πρώτο σετ η Εθνική βρισκόταν μπροστά στο σκορ και είχε δύο σετ μπολ (24-22, 24-23). Η Σλοβακία με τον Μιτσάλοβιτς στο σερβίς πέρασε μπροστά με 24-25, όμως μία επίθεση του Πελεκούδα και δύο του Πρωτοψάλτη έδωσαν το σετ στην Ελλάδα με 27-25.

Στο δεύτερο σετ, η Εθνική προηγήθηκε με 9-6, όμως γρήγορα η ομάδα του Κράβαρικ προσπέρασε (9-10) και δεν κοίταξε ξανά πίσω της για το 1-1 σετ με 23-25.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο τρίτο σετ η Ελλάδα, η οποία παρότι προηγήθηκε με +6 (19-13), ισοφαρίστησε σε 22-22. Το σετ κατέληξε στους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με 25-23.

Πέντε ματς μπολ χρειάστηκε η Εθνική στο τέταρτο σετ για να τελειώσει το παιχνίδι. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, έφθασε στο 24-22, όμως στην πέμπτη του προσπάθεια πήρε τη νίκη με επίθεση του Πρωτοψάλτη για το 28-26.

Το τρίτο και τελευταίο φιλικό μεταξύ Ελλάδας και Σλοβακίας θα γίνει το Σάββατο στις 21.00. Η είσοδος στο κοινό είναι ελεύθερη.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 23-25, 25-23, 28-26)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 2 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Σλοβακίας προήλθαν από 4 άσσος, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.