Η Εθνική νίκησε με 3-1 σετ την Ρουμανία

Ημερομηνία:  17 Σεπτεμβρίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ
Στον πρώτο «τελικό» επιβίωσης στον Α’ όμιλο του Ευρωβόλεϊ που φιλοξενείται στο Μονπελιέ της Γαλλίας, η Εθνική επικράτησε με 3-1 της Ρουμανίας κι αν την Τρίτη (17/9, 15:00, ΕΡΤ Sports) κερδίσει με οποιοδήποτε σκορ την Πορτογαλία προκρίνεται στην επόμενη φάση.
Με τον αγώνα να κρίνεται στα 4 σετ, αλλά να ξεπερνά σε διάρκεια τις δύο ώρες, γίνεται εύκολα αντιληπτό τι είδους «μάχη» έγινε στην Sud De France Arena με την Εθνική να βγάζει μεγάλες ψυχικές δυνάμεις και να κερδίζει ένα ματς που πήγε να στραβώσει πολλές φορές…

Κι όμως όλοι έκαναν κατάθεση ψυχής και πήραμε τη νίκη χωρίς να παίξουμε το καλύτερο μας βόλεϊ, κάτι που ελπίζουμε να γίνει αύριο στον δεύτερο «τελικό» κόντρα στην Πορτογαλία με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να είναι συγκλονιστικός και τον Ανδρέα Φράγκο να αλλάζει τη ροή του αγώνα με την είσοδο του ξεμπλοκάροντας επιθετικά όλη την ομάδα (όχι ότι υστέρησε κανείς πάντως).

Το ματς

Στο πρώτο σετ η Ρουμανία έφτασε στο +2 με μπλοκ του Γκεοργκίτα σον Πρωτοψάλτη, αλλά ο Έλληνας ακραίος πήγε στο σερβίς στο 7-8 κι έφυγε με το σκορ να είναι 11-8 καθώς πέρα από την πίεση στην υποδοχή βγήκαν άμυνες και τελειώσαμε τις κόντρες. Ωστόσο το τάιμ άουτ που πήρε ο Πάσκου και η παρουσία του Γκεοργκίτα στο σερβίς έφερε τα πάνω κάτω με την Εθνική να μην μπορεί να τελειώσει τις φάσεις στο φιλέ και το σκορ να γίνεται 11-13 για να φτάσει το σερί της Ρουμανίας στο 2-8 και το σκορ στο 13-16 με μπλοκ του Μπάλα στον Ζουπάνι. Ο Ανδρεόπουλος πέρασε στο ματς τον Φράγκο, ο Πρωτοψάλτης με κόντρα μείωσε σε 17-18 κι ο Ατσιομπανιτέι με άουτ έφερε το ματς στα ίσια, όμως στο 18-19 ο Γκεοργκίτα έκανε νέο μπλοκ στον Ζουπάνη κι αυτό το +2 αποδείχθηκε καθοριστικό καθώς οι Ρουμάνοι έπαιρναν συνεχώς την αλλαγή και πήραν το σετ με 23-25.

Και το σετ χάθηκε στον πόντο με την Εθνική να έχει μόλις 1 μπλοκ (ο πρώτος πόντος του αγώνα) έναντι 5, να έχει 36% στην επίθεση (12/33, με τον Ζουπάνη να μένει στις 2/12 και τον Ράπτη στις 1/7!) έναντι 59% (16/27), αλλά και να παίρνει 9 πόντους από λάθη των Ρουμάνων.

Το ίδιο ψυχοφθόρο και το δεύτερο σετ, το οποίο όμως είχε χάπι εντ για την ελληνική ομάδα που είχε τον Ανδρέα Φράγκο στο βασικό σχήμα αντί του Ράπτη. Οι Ρουμάνοι πάλι ξέφυγαν με 7-9 (από 7-6) για να ισοφαρίσουμε στο 11-11 (άουτ Τσιπριάν) και να αρχίσει το τρενάκι του τρόμου με τις εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 18-18 που έγινε 18-20 όταν το σερβίς του Σπίνου (μπήκε για σερβίς) δυσκόλεψε την υποδοχή μας και ο Μπάλα έκοψε στο μπλοκ τον Πρωτοψάλτη. Ο ίδιος όμως στο ισοφάρισε σε 20-20 (έβγαλε την άμυνα στον Γκεοργκίτα και τελείωσε την κόντρα) για να προηγηθούμε 23-22 με κόντρα μπάλα του Φράγκου, ο οποίος δέχθηκε μπλοκ στην επόμενη φάση… Το σετ κρεμόταν από μια κλωστή, αλλά ευτυχώς έσπασε αυτή της Ρουμανίας με τον Μπάρτα να χάνει το σερβίς και από την κακή υποδοχή των Ρουμάνων ο Πελεκούδας διαμόρφωσε το 26-24.
Κ η διαφορά στα νούμερα ήταν εμφανής με την Εθνική να πηγαίνει στο 51% στην επίθεση (8/13 ο Ζουπάνι!) και τους Ρουμάνους στο 42% (αφού πλέον η υποδοχή τους δεν ήταν τόσο ποιοτικοί, αλλά και πάλι στο μπλοκ είχαμε 1 εμείς και 4 οι Ρουμάνιοι (2-9 συνολικά).

Το παιχνίδι ήταν φανερό ότι θα κυλήσει έτσι ως το τέλος και το τρίτο σετ ήταν μια πιστή αντιγραφή των δύο προηγούμενων… Κλασικά η Ρουμανία ξέφυγε με 8-10 με κόντρα του Λίκα (ξεκίνησε βασικός), αλλά η Εθνική ισοφάρισε με άσο του Φιλίποφ, για να βρεθούμε πάλι στο -2 (14-16) με κόντρα του (εξαιρετικού) Ατσιομπανιτέι. Η άμυνα του Φράγκου έφερε τη γρήγορη ισοφάριση με επίθεση Πελεκούδα (17-17) για να φτάσουμε στο 21-21. Το σερβίς του Ζουπάνη δόθηκε άουτ, ο Ανδρεόπουλος ζήτησε τσάλεντζ και δικαιώθηκε με τη μπάλα να είναι για χιλιοστά μέσα, ενώ στο 23-22 έβαλε τον Ράπτη αντί του Φράγκου (εκπληκτικός κι ο μικρός με άσο έκανε το 24-22. Το σετ ήταν στα χέρια μας, αλλά… γλίστρησε όταν η κακή υποδοχή του Φράγκου στο σερβίς του Μπάρτα έφερε την κόντρα ισοφάρισης (24-24), με τους Ρουμάνους να χάνουν κόντρα επίθεση στο 25-25 και ο Πρωτοψάλτης να τους τιμωρεί! Ο Έλληνας ακραίος τελείωσε την επίθεση (26-25) και μετά τη φοβερή άμυνα του Κοκκινάκη από εξαιρετικά δύσκολη θέση σημάδεψε τα χέρια του Λίκα για το 27-25 με τους συμπαίκτες του να πέφτουν πάνω του πανηγυρίζοντας έξαλλα το προβάδισμα.

Κι όχι άδικα όπως αποδείχθηκε καθώς η κατάκτηση του τρίτου σετ απελευθέρωσε την ελληνική ομάδα με τον Φιλίποφ να διαλύει με τα σερβίς του την υποδοχή των Ρουμάνων (από 2-2, 6-2), τον Πρωτοψάλτη να δίνει ρεσιτάλ σε άμυνα κι επίθεση με το σκορ να φτάνει διαδοχικά στο 10-3, 14-7, 18-9., Εκεί όμως λίγο η χαλάρωση των παικτών μας και τα απίθανα σερβίς του Ατσιομπανιτέι μετέτρεψαν και πάλι το ματς σε θρίλερ με το σκορ να πηγαίνει στο 18-15!!!! Ευτυχώς όμως η διαφορά δεν μειώθηκε άλλο, με τον άσο του Φράγκου να διαμορφώνει το 24-19 και στο 24-21 οι Ρουμάνοι έβγαλαν την άμυνα και κοιτούσαν ο ένας τον άλλο με τη μπάλα να σκάει στο τάραφλεξ και την Ελλάδα να πανηγυρίζει τη σπουδαία νίκη!

Διαιτητές: Μαρκέλ, Μέντβιντ.