Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο θρόνο του πρωταθλητή μετά 14 χρόνια

Ημερομηνία:  12 Ιουλίου 2020 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ
Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο πρώτο σκαλί της Volley League μετά από 14 χρόνια και στο κλειστό του Αγίου Θωμά που πανηγύρισε το Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς σήκωσε και την κούπα του πρωταθλήματος.

Στο πιο απρόβλεπτο και συναρπαστικό πρωτάθλημα όλων των εποχών εν μέσω της πανδημίας του covid-19 ο πρωταθλητής στο βόλεϊ ανδρών στέφθηκε στο γήπεδο και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε άξια τον τίτλο. Κατέφερε να στεφθεί πανάξια πρωταθλητής μετά το 2006 και να κατακτήσει τον 19ο τίτλο στην ιστορία του στα εθνικά και στα πανελλήνια πρωταθλήματα. Είναι μία μεγάλη επιτυχία για την ομάδα του Παναθηναϊκού η οποία πριν

Ο Ολυμπιακός μετά από δύο συνεχόμενους τίτλους παρέδωσε τα σκήπτρα στον αιώνιο αντίπαλο του και μεγάλο ρόλο έπαιξε η διπλή αλλαγή που έγινε στο 2ο σετ κι ενώ το σκορ ήταν 1-0 σετ και 19-17 υπέρ του. Ο Παναθηναϊκός άδραξε την ευκαιρία και με τρεις πόντους καριέρας του Σωτήρη Πανταλέοντα που μόλις είχε μπει αλλαγή στη θέση του Πελεκούδα αλλά και δύο πόντους του MVP του πρωταθλήματος Αλέξανδρου Ράπτη.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα με όπλο το σερβίς που εξουδετέρωσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού, ενώ η μεταμόρφωση του Χουσάι σταθεροποίησε την «ερυθρόλευκη» υποδοχή σε σύγκριση με τον πρώτο τελικό. Με το σερβίς του Βουλκίδη που απέφερε και έναν άσσο ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-4 «παγώνοντας» τους «πράσινους». Η διαφορά του +5 για τον Ολυμπιακό κρατήθηκε μέχρι το 7-12. Ο Παναθηναϊκός πρόσκαιρα απάντησε με σερί 5-0 ύστερα και από φοβερές άμυνες του Ανδρεόπουλου ισοφαρίζοντας 12-12. Δύο λάθη όμως των γηπεδούχων έδωσαν στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να ξεφύγει 14-12, ενώ το φοβερό μπλοκ του Πετρέα στον Ρανγκέλ άνοιξε τη διαφορά στο 18-15. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο -1 με τον Τσάτσιτς (19-20) αλλά το μπλοκ του Βουλκίδη στον Πελεκούδα αλλά και το μπλοκ των Βουλκίδη, Χουσάι στον Ράπτη έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα +3 (23-20). Ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά και με το χαμένο σερβίς του Ράπτη ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-22 για το 1-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 2ο σετ. Με πίεση στο σερβίς, με καλό μπλοκ κατάφερε να έχει συνέχεια το προβάδισμα. Ολα αυτά μέχρι το 19-17. Εκεί ο Μουνιόθ έκανε τη διπλή αλλαγή. Εβαλε τους Στιβαχτή, Κουμεντάκη στη θέση των Ασπιώτη, Τερβαπόρτι. Ο Ολυμπιακός χωρίς καθαρόαιμο διαγώνιο έχασε το ρυθμό του, ο Παναθηναϊκός με δύο πόντους του Ράοτη να ισοφαρίσει 19-19. Ο Χουσάι έκανε το 20-19 για τον Ολυμπιακό και ο Κουμεντάκης το 21-20. Ο Κουμεντάκης κάρφωσε άουτ (21-21) και με δύο απίθανα μπλοκ του Πανταλέοντα αλλά και έναν πρώτο χρόνο του ίδιου σε κόντρα επίθεση ο Παναθηναϊκός έκανε καταπληκτικό σερί 3-0 για το 24-21. Ο Πετρέας μείωσε 24-22 και με νέο μπλοκ ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-22 για το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως, ξέφυγε 6-1 στο 3ο σετ και διατήρησε την διαφορά αλλά και τη μεγάλωσε. Ο Ολυμπιακός είχε βγει από το ρυθμό του και απλά παρακολουθούσε το σκορ.

Ιδια εικόνα και στο 4ο σετ όπου οι πράσινοι με τον αέρα πρωταθλητή πήρε δίκαια τη νίκη και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-22, 25-13, 25-14)