Έβαλε βάσεις πρόκρισης στο Βέλγιο

Ημερομηνία:  18 Νοεμβρίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Βόλεϊ
Στο πρώτο του ιστορικά ματς σε Ευρωπαϊκό κύπελλο, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αστερίξ και απέχει δύο σετ από την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρας ήττα της βελγικής ομάδας στη φετινή σεζόν από ελληνικό σύλλογο (και τρίτη συνολικά) καθώς είχε ηττηθεί με 1-3 στις 28/9 στον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League από τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, αλλά Μερτέκη και Φιντόν βοήθησαν στο να μετατραπεί το 21-19 σε 22-25, ενώ στο 2ο σετ η γαλλίδα ήταν εξαιρετική από τη γραμμή του σερβίς (το σκορ από 8-5 έγινε 9-16).

Μετά το 0-2 η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς, αλλά ο σοβαρός ΠΑΟΚ ξέφυγε προς το τέλος και έφτασε στη σπουδαία νίκη.