Φουρλής, Μαρτίνη, Νικολαίδου & Βατίδη οι πρώτοι νικητές

Ημερομηνία:  23 Απριλίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ιππασία

Με επιτυχία και πολλές συμμετοχές ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή στο Ολυμπιακό ιπποδρόμιο με άμμο του Ολυμπιακού Κέντρου Ιππασίας στο Μαρκόπουλο ο 1ος αγώνας Πρωταθλήματος στην Υπερπήδηση Εμποδίων.

Στην κατηγορία Ενηλίκων ύψους 1.45μ., ο Πρωταθλητής 2015, Αλέξανδρος Φουρλής (ΙΟΜ) με τον Grandeur, πέτυχε την 1η του νίκη μετά από αγώνα διαβάθμισης μεταξύ τριών αθλητών με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 44,78. Δεύτερος ήταν ο Πρωταθλητής 2016, Γρηγόρης Βόγλης με την Quelly Briquedale (ΕΙΟ) με 0 βαθμούς και χρόνο 44,90 και τρίτος ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος (ΙΟΕ) με τον Dicpario με 4 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Νέων Ιππέων, νικήτρια ήταν η περσινή Πρωταθλήτρια Εφήβων, Πάολα Μαρτίνη (ΙΑΟΦ) με τον Electic Elvis με 4 βαθμούς ποινής. Στην 2η θέση ήταν ο Γιώργος Αμούτζας (IOMS) με τον Fulton με 8 βαθμούς και στην 3η θέση Αθανασία Κυριακοπούλου (ΙΟΒΟΠ) με την Joli Ceur με 12 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Εφήβων ο αγώνας διαβάθμισης έκρινε και πάλι τις πρώτες θέσεις. Με τον καλύτερο χρόνο 30,90 και άπταιστη διαδρομή πρώτη ήταν η Αναστασία Νικολαίδου (ΑΚΙΘ) με τον Flippo, ενώ ακολούθησαν στην 2η και 3η θέση ο ασημένιος Βαλκανιονίκης 2017 Δημήτρης Δρούγας (ΙΠΠΟΚ) με τον Magic de France με άπταιστη και χρόνο 32,94 και η Βαλέρια Ζαχαρίου (ΙΟΒΟΠ) με τον D’artagnan με 4 βαθμούς.

Στην κατηγορία Παίδων πρωταγωνίστρια ήταν η Άννυ Μαγιό Βατίδη (ΙΠΟΑ), που κέρδισε την 1η και 3η θέση με τα δύο άλογά της Zeppelin και  C Anton H με άπταιστες διαδρομές και χρόνους αντίστοιχα 67,71 και 73,3. Δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Καρανικόλας (ΙΠΠΟΣ) με την Alexandra με χρόνο 72,12.

Στην κατηγορία Αμαζόνων την πρώτη νίκη πέτυχε η Κατερίνα Doubodel (ΙΟΒΟΠ) με την Persona Capitol με τον καλύτερο χρόνο 69,63. Δεύτερη ήταν η Helen Schut (ΙΟΒΟΠ) με τον Chicago με 0 βαθμούς και χρόνο 71,19 και τρίτη η Δάφνη Κεσίσογλου (IOMS) με τον B Bommel με 0 βαθμούς και χρόνο 74,77.

Ο επόμενος 2ος αγώνας Πρωταθλήματος είναι στις 6 και 7 Μαΐου και ο τελικός το τετραήμερο 17- 20 Μαΐου επίσης στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.