Νίκες για την Ελλάδα στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ιππασίας

Ημερομηνία:  07 Ιουνίου 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Ιππασία

Με νίκες για την Ελλάδα ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε σήμερα στο πλήρως ανακατασκευασμένο Ολυμπιακό ιπποδρόμιο με χόρτο του Ολυμπιακού Κέντρου Ιππασίας στο Μαρκόπουλο το Παγκόσμιο Κύπελλο Ιππασίας, Athens CSIO2*-W που διεξάγεται στο πλαίσιο του Athens Equestrian Festival 2018.

Στο τελευταίο και υψηλότερο αγώνισμα της ημέρας νικητής με τον καλύτερο χρόνο 37,92 και άπταιστες διαδρομές ήταν ο Δημήτρης Νάτσης με την Calista de la Hart. Δεύτερο ο Ουκρανός Mykhallo Pilipenko με τον Chacco Cento με 0 βαθμούς και χρόνο 41,00 και τρίτος ο Βούλγαρος Angel Nyagolov με τον Chacentan με 0 βαθμούς και χρόνο 41,41.

Στο πρώτο αγώνισμα της ημέρας, των νέων ίππων, την πρώτη νίκη για την Ελλάδα πέτυχε ο Άγγελος Τουλούπης με την Lola με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 32,14. Στην 2η θέση ο Ιταλός Guido Grimaldi με τον Ginus με διπλή άπταιστη και χρόνο 35,84 και στην 3η θέση ο Βούλγαρος Plamen Radoslavov με τον Cassai με επίσης διπλή άπταιστη και χρόνο 37,40.

Στο αγώνισμα ύψους 1.35μ. την 2η θέση μετά από αγώνα διαβάθμισης μεταξύ 4 αθλητών κατέκτησε η Μαρία Παπουρδάνου με τον Unique des Rhodes με άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ και χρόνο 53,56. Πρώτος ήταν ο Ουκρανός Konstantin Zolin με τον Valmy με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 48,47 και στην 3η θέση ήταν ο Ρουμάνος Damian Cojocariu με την Cristalla με 4 βαθμούς.

Στο αγώνισμα ύψους 1.25μ. την 3η θέση κατέλαβε από Ελληνικής πλευράς ο Δημήτρης Νάτσης με την Clear the Way με άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 71,81. Νικητής ήταν ο Ιταλός Filippo di Cigala με την Deja Vu με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 68,92 και στην 2η θέση ο Ρουμάνος Zontal Antal με τον Szilaj με 0 βαθμούς και χρόνο 70,88.

Και τα 13 αγωνίσματα των αγώνων μεταδίδονται ζωντανά σε live streaming από το http://live.hef.gr/live_streaming.php, ενώ τα δύο αγωνίσματα του Grand prix την Παρασκευή στις 17.00 και του Κυπέλλου Εθνών, που θα λάβουν μέρος 5 χώρες, ανάμεσά τους και η Ελλάδα, θα μεταδοθούν από την ψηφιακή πλατφόρμα της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ιππασίας, FEI TV.

Αύριο οι αγώνες θα αρχίσουν στις 11.00 και περιλαμβάνουν τρία αγωνίσματα το 5ο ύψους 1.30μ., στις 14.00 το 6ο ύψους 1.40μ. και το Φίλιππος Ένωσις Ελλάδος Grand Prix ύψους 1.40-1.60μ. στις 17.00.