Άγγιξε το βάθρο ο Χρήστος Μάτσας

Ημερομηνία:  27 Ιουνίου 2021 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Κανόε Καγιάκ
Άγγιξε το βάθρο αλλά τελικά παρέμεινε στην 4η θέση βάζοντας τις βάσεις για τις επερχόμενες διακρίσεις που αναμένονται στο μέλλον.
Ο λόγος για τον Χρήστο Μάτσα που έμεινε για λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου εκτός βάθρου στον τελικό του Κ1 στα 200μ. του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κάνοε-Καγιάκ που ολοκληρώθηκε σήμερα Κυριακή στο Πόζναν της Πολωνίας.

Δεν παύει ωστόσο να αποτελεί μια πολύ μεγάλη επιτυχία για τον πρωταθλητή του ΝΑΣ ο οποίος παρά τις δυσκολίες της χρονιάς με την πανδημία αλλά και τις υποχρεώσεις του στο σχολείο και των Πανελληνίων εξετάσεων έδειξε ότι έχει όλο το μέλλον μπροστά του.

Εξαιρετικές εμφανίσεις τηρουμένων των δυσκολιών και του πολύ υψηλού επιπέδου των αγώνων και για την Νεκταρία Ταταρίδου που πήρε μέρος στον μικρό τελικό στα 200μ. του μονοθέσιου Καγιάκ για να καταλάβει την 18η θέση στη γενική όπως και για τον Κωνσταντίνο Μπενέτο που πήρε κι αυτός μέρος στον μικρό τελικό του μονοθέσιου Καγιάκ στα 500μ. και πήρε την 17η θέση στη γενική κατάταξη.

Η σκυτάλη πλέον περνάει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Μοντεμορ της Πορτογαλίας.