Βαλκανικοί Νέων: Ολοκλήρωσε με 14 μετάλλια η Ελλάδα – Κορυφαίος ο Μόλβαλης!

Ημερομηνία:  28 Μαϊος 2018 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Καταδύσεις

Διπλασίασε τα μετάλλιά της η ελληνική αποστολή στο Βελιγράδι την τελευταία ημέρα των Βαλκανικών αγώνων Νέων στις καταδύσεις, κατακτώντας επτά και φτάνοντας συνολικά τα 14!

Κορυφαίος αθλητής της διοργάνωσης, με πέντε χρυσά μετάλλια, αναδείχθηκε ο Νίκος Μόλβαλης!

Πιο συγκεκριμένα, όπως αναφέρει η ΚΟΕ στην επίσημη ιστοσελίδα της:

Στη σημερινή δεύτερη και τελευταία ημέρα των αγώνων, το πρωί η Μελίτη Ευθυμίου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Τραμπολίνο 1μ. Κοριτσιών Α' με 304.80, ενώ οι Νίκος Μόλβαλης και Αθανάσιος Τσιρίκος το χρυσό στις Συγχρονισμένες Τραμπολίνου 3μ. Αγοριών Α/Β, συγκεντρώνοντας 267.03 βαθμούς.

Το απόγευμα, Αγγελική - Λύδια Γεωργοπούλου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην Πλατφόρμα Κοριτσιών Α' 1μ. με επίδοση 279.15. Στο Τραμπολίνο 3μ. Κατηγορίας Αγοριών Α', είχαμε διπλή ελληνική επιτυχία, αφού ο Νικόλαος Μόλβαλης ήταν πρώτος με 493.60 βαθμούς, ενώ ο Αθανάσιος Τσιρίκος το χάλκινο μετάλλιο με 446.10.

Τέλος, ο Μορφίδης κέρδισε ένα ακόμη αργυρό μετάλλιο στο Τραμπολίνο 1μ. Αγοριών Β' με 310.80, όπου ο Νικόλαος Νικολόπουλος κατετάγη 4ος με 280.80, και στις συγχρονισμένες Πλατφόρμας 1μ. Αγοριών Α/Β, οι Τσιρίκος-Μόλβαλης διέπρεψαν κατακτώντας και εκει χρυσό με συνολική βαθμολογία 270.87.

Να σημειωθεί πως η Ελλάδα κατέκτησε την 2η θέση συνολικά στους αγώνες (1η Ρουμανία και 3η Σερβία), ενώ ήταν πρώτη (1η) στην κατηγορία των Νέων.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση των αγώνων, ο Ομοσπονδιακός προπονητής, Πέτρος Φυρίγος, που ήταν δίπλα τους στην προσπάθειά τους στο Βελιγράδι, υπογράμμισε: «Οι Βαλκανικοί αγώνες ολοκληρώθηκαν και σήμερα τα παιδιά πέτυχαν μια ακόμη σπουδαία υπέρβαση. Κατέκτησαν ακόμη επτά μετάλλια, τρία χρυσά τρία ασημένια και ένα χάλκινο, ανεβάζοντας το σύνολο των μεταλλίων της Ελλάδας στα 14. Αθλητής των αγώνων, μάλιστα, ανακηρύχθηκε ο Νικόλαος Μόλβαλης με τα πέντε χρυσά που κατέκτησε! Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο "μπράβο" στα παιδιά, τους αθλητές και τις αθλήτριές μας που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό παρά τις δύσκολες και αντίξοες συνθήκες που μαστίζουν το υπέροχο άθλημά μας. Θα τους χαρακτήριζα ως πραγματικούς ήρωες με καρδιά λιονταριού!».