Πρεμιέρα με επτά μετάλλια στη Βάρνα

Ημερομηνία:  06 Ιουλίου 2019 Συγγραφέας:
Κατηγορία:  Καταδύσεις

Οι Βαλκανικοί Αγώνες Καταδύσεων Νέων ξεκίνησαν την Παρασκευή (5/7) στη Βάρνα της Βουλγαρίας, με τους Έλληνες αθλητές να κατακτούν 7 μετάλλια στην πρώτη ημέρα (3 χρυσά, 2 ασημένια, 2 χάλκινα).

Ο Θεόφιλος Αυθίνος ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο 1μ τραμπολίνο (α’ κατηγορίας) με 414.40 βαθμούς, ενώ ο Αθανάσιος Τσιρίκος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 367.05. Στη 2η θέση βρέθηκε ο Ρουμάνος Ντράγκομιρ με 403.50 βαθμούς.

Στα 10μ σταθερού βατήρα στα κορίτσια (α’ κατηγορίας), η Μελίτη Ευθυμίου τερμάτισε πρώτη με 329.45, ενώ το χρυσό μετάλλιο πήρε και ο Γρηγόρης Μήτρου με την Μαργαρίτα Γιαννοπούλου στα 3μ τραμπολίνο μικτών συγχρονισμένων καταδύσεων (γ’ κατηγορίας) με 138.42 βαθμούς.

Η Λυδία Γεωργοπούλου, στα 3μ τραμπολίνο (β’ κατηγορίας), πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 277.80 βαθμούς και το χάλκινο η Άννα-Μαρία Σαχίνη με 242.35 βαθμούς. Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε και η Σταυρούλα Χαλέμου στο 1μ τραμπολίνο (γ’ κατηγορίας), μαζεύοντας 215.70 βαθμούς, ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Μαργαρίτα Γιαννοπούλου βρέθηκε στην 6η θέση με 167.95 βαθμούς.

Στο 1μ τραμπολίνο στα αγόρια (γ’ κατηγορίας) ο Γρηγόρης Μήτρου αναδείχθηκε 4ος, παίρνοντας 219.25 βαθμούς.

Με το τέλος της πρώτης ημέρας, ο Ομοσπονδιακός προπονητής Πέτρος Φυρίγος δήλωσε: «Η πρώτη ημέρα των αγώνων ολοκληρώθηκε εξαιρετικά, με τους αθλητές μας να κατακτούν 7 μετάλλια, πραγματοποιώντας πολύ καλές εμφανίσεις και ελπίζω ότι θα έχουμε και την ανάλογη συνέχεια».